На головну
Успенський собор.992 - на основi Християнського собору пiд назвою “Стара Катедра” заснована епіскопська кафедра, одна з найбільших після Київської, де правили i потiм спочили святi: Стефан І (згад. 992), Стефан ІІ (1090-1094), Амфiлохiй (1105-1122). Єпископат дiяв у Володимирi з 992 по 1404 роки. З 1404-єпископат вiдомий пiд назвою Володимирсько-Берестейський.

1160 - завершено будiвництво Успенського собору - Мстиславого храму

В 70-х роках XIVст. - в Успенському соборi брав шлюб з московською княгинею Анною (сестрою Дмитрія Донського) Дмитрiй Михайлович Боброк (Син литовського князя на Волині Коріата-Михайла Гедиминовича) - волинський герой Куликовської битви.

1588 - князь Костянтин Острожський реформує давню школу при православнiй кафедрi, призначаючи двох вчителiв з слов'янської та грецької. На початку 17 ст. школа переходить пiд патронат єпископа Iпатiя Потiя. Його наступник реєструє її на зразок єзуїтських колегiй, пiзнiше ця школа переходить до Василiан.

- в серединi XVIII ст. відкрився колегiум, у якому навчалося бiльше 400 учнiв, а також здобували освiту Феофан Прокопович та Стубелевич.

1596 - Успенський собор перейшов до унiатiв.

1613 - помер митрополит Іпатій Потій який був похований в Свято-Успенському соборі.

1683 - від сильної пожежі постраждав храм відбудовою якого зайнявся уніатський єпископ Лев Зеленський

1753 - храм був обмурований уніатським єпископом Феофілі Годебським.

1812 - собор пограбований армією Наполеона.

1829 - в храмі був склад сіна, дров господарських речейа в прибудові приміщення для утримання худоби. склепіння з куполом обвалилось.

1831 - закрите василіанське училище.

1863 - св. Йосафат (уродженець Володимира) оголошений Апостольською Столицею (Ватиканом) небесним покровителем Польщі і Русі-України.

1869 - у Володимирi-Волинському вiдкрито двокласну росiйську повiтову школу.1893 - Імператорська археологічна комісія зробила детальний звіт про стан будівлі собору. Академіки Г.І. Котов і В.В. Суслов.

1893 - реставрація храму була доручена академіку Г.І. Котову.1900 - освячення архієпископом Модестом Свято-Успенський собору після відбудови.

1915 - при сприяннi Українських Сiчових Стрiльцiв, відкрилися перші українські школи, котрі були заборонені Польщею та Росією.

1996 - відкрито Володимиро-Волинську єпархію Московського патріархату.

1996 - Свято-Успенський собор належить Московського патріархату

художники
події
ресурси


 


Кафедральний Собор Успiння Пресвятої Богоматерi.Історія Української культури. Микола Голубець. Мистецтво. 1937 р.
Володимирські будови ...>>>

Кафедральни Собор Успiння Пресвятої Богоматерi.
Побудований князем Мстиславом Iзясловичем в 1150-1160 роках. У цьому ж соборi вiн був i похований, про що свiдчить Iпатiвський лiтопис......>>>


ТАЄМНИЦІ НАЙДРЕВНІШОГО ХРАМУ ВОЛИНІ. Феодосій Мандзюк.
Старовинний кам’яний храм привертає увагу кожного, хто приїжджає у тисячолітнє місто Володимир-Волинський. ...>>>Західний фасад храму. Проект реставрації Г.І. Котова.

7
План храму. Проект реставрації Г.І. Котова.


Запрестольний хрест-голгофа в кіоті.
ХV ст..


Запрестольний хрест-голгофа в кіоті. ХV ст.


Ікона Божої матері Володимир-Волинської
1888 р.


Архітектурна деталь Успенського собору.


Собор всіх святих в землі Волинській просіявших. М. Конський.
1992.


Віднайдення ікони Зимненської Богоматері ченцями Святогірського-Зимненського монастиря. М. Конський