Васьківський В’ячеслав

Рівне - Варшава

Васьківський В’ячеслав

1904 15 лютого - народився Васьківський В’ячеслав в м. Рівне Волинської губерні. Графік і живописець.
1938 - Закін. Варшав. АМ (викл. графіки – Л. Вичулковський, живопису – Т. Коварський, Т. Прушковський), відтоді працював у ній: асист.
1937 - асистент Варшав. АМ, який успішно закінчив.
1920–1937 - Чл. укр. мист. гуртка «Спокій» (Варшава).
1945–1949 – викл. Худож. технікуму у м. Закопане, де належав до худож. групи «Штука подґалянська».
1951 - Держ. премія Польщі 2-го ступ.
1952 – повертається в рідну академію, де почав працювати заступником професора
1956–1974 – надзвичай. проф.
1952 - Брав участь у міжнар. виставках у Венеції.
1960, 1961 - Кракові.
Твори зберігаються в музеях Варшави, Кракова, Нью-Йорка, Чикаґо, Єрусалима, Москви, С.-Петербурга, Канева (Черкас. обл.).
1959 - отримав премію Товариства польсько-радянської дружби.
1975 26 грудня - художник помер у Варшаві.
Володів техніками усіх графіч. видів мист-ва, найвищого рівня досяг у деревориті. Відзначився у малих формах – екслібрисах, ілюструванні книжок. У творчості В. представлена укр. тематика – портрети Т. Шевченка та іл. до його творів, укр. пейзажі, побут. картини («Дівчина з Теребовлі», «Зустріч із татарином», «Лемківський сипанець», «Старий будинок у Рівному»).
Дотепер в архіві Варшавської Академії мистецтв зберігаються роботи рівненського художника, доступ до яких відкритий

Вячеслав Васьківський

Журнал “Нотатки з мистецтва” / Ukrainian Art Digest

25 грудня 1975 року помер у Варшаві мисгець-графік Вячеслав Васьківський, емернгованпй професор Академії Мистецтв. Народився 15 лютого 1904 р. в Рівному, на Волині. Небагате дитинство, серед бідного оточення передмістя, дало початок хвороби туберкульозу, з якою боровся все своє життя, кілька разів оперований. Після 1920 року добився до Варшави, дістався до Академії Мистецтв і здобув солідну мистецьку освіту: малярства у профссора Т. Прутковського, а графічну в робітні В. Скочнляса й Л. Вичулковського. Згодом одержує скромне становище асистента графічних технік, а по роках призначають його асистентом відділу графіки. По 2-ій світовій війні, після смерти проф. Хростовського, призначають Васьківського надзвичайним професором і керівником відділу графіки.

Був членом мистецької організації „Спокій'*, брав активну участь у праці, радіє з виїздових виставок (двох) на Волинь (Луцьк. Кремянець, Рівне) та як друг волиняка-графіка Ніла Хасевича, спільно започатковують видання в організації „Спокій" (до війни появилися „Книжкові знаки Н. Хасевича"). Для пізнання вимог книжки і друкарства, вивчають буквознавство у проф. Лєнарта й відбувають друкарську практику в друкарні.

ВаськінськнЙ був дуже добрим знавцем різних графічних технік і майстром деревориту. Одержав за дереворити-ілюстрації до книжки про Сочу, до творів Пушкина (Капитанська дочка). Єсеніна (Пу-гачов) державні нагороди.

Тяжкі роки облоги Варшави в 1939 році, німецької окупації, часи масових розстрілів і ліквідації жидівського гетта, перебув у Варшаві та якось вижив.

Після війни, тримав тісний кореспонденційний зв’язок із друзями на чужині. Часто хворів. Усі свої творчі сили та велике знання з ділянки графіки передавав молоді в Академії й виховав цілий ряд молодих мистців-графікіи. Похований урочисто на цвинтарі у Варшаві. В. И. П

П. М

Графіка

Фото