На головну
Культурно-освітні центри Волині.
Остріг.

Острог


1100 - перша літописна згадка про м. Острог як володіння Давида Ігоревича в Іпат"євському літописі
1112 - літописна згадка про передачу м. Острог князю-ізгою Давиду Ігоревичу взамін Володимира- Волинського.
1241 - перші дерев"яні укріплення, збудовані ще в домонгольські часи, були повністю знищені татарськими ордами.
1341 - зведено перші камяні укріплення навколо міста.
1340 - згадка про першого історично відомого князя з династії Острозьких - Даниїла (помер близько 1386 р.) в Густинському літописі, який повідомляє про його перемогу в Галичині над військом польського короля Казимира ІІІ Великого. З іменем князя Данила пов’язують будівництво в 3-й чверті XIV ст.. найдавнішої в Острозі кам’яної споруди – Вежі Мурованої, відновлює на Судовій (замковій) горі зруйновані споруди. Даниїл відомий своїми щедрими пожертвуваннями місцевим храмам, він же смертельно поранив в битві королівського гетьмана Войцеха Целея.
Федір Данилович Острозький (помер бл. 1441 р.) старший син Данила – вперше згадується у грамоті 1385 р., коли він отримав у посаг за дружиною Агафією село Бродів від її брата боярина Чурила Бродовського. У грамоті польського короля Ягайла (1386 р.), яка підтвердила права князя Федора на Острог, місто назване спадковим володінням роду Острозьких, боровся на стороні Яна Гуса проти Тевтонського ордену, воював з своїм загоном в Грюнвальдський битві в 1410 р. (день пом’яті преподобного Федора, князя Острозького, відзначається віруючими 24 серпня).
1453 - Василь Острозький закінчив спорудження Богоявленського собору.
- Василь Федорович Острозький (Красний)(помер до 1461 р.)
1515 - перемога К. Острозького під Оршею над російськими військами Москви.
- Костянтин-Василь Острозький (1526 - 1608 рр.)
1514 - під Оршей, гетьман Костянтин Острозький за допомогою маневру відступу втяг московське військо на вузьку лісову просіку, наприкінці якої сам пішов убік, залишивши росіян перед замаскованими пушками.
1582 - Костянтин-Василь Острозький побудував монастир Св. Троїці та училище і друкарню.
1576 - засновано Академію.
1627 - указом царя московського Олексія Михайловича та патріарха Філарета звелено було книги українського друку зібрати і на пожежах спалити із суворою забороною будь-коли в майбутньому купувати українські книги.
1640 - Анна-Алоїза Ходкевич, відступниця від українського православ'я (внучка К. Острозького), побудувала колегіум і конвикт-училище для бідної шляхетської молоді.
1648-1649 - українське військо Б. Хмельницького заволоділо містом.
- перебування в Острозі Лжедмитрія І (Григорія Отрепєва).
1762 - на кошти парафіян побудований деевяний храм Воскресіння Господнього.
1795 - Західну Волинь окупувала Росія.
1795 - відкрилась "Епаршеська" семінарія.
1822 - Росія загарбала Волинь.
1821 - згорів Острожський монастир, і по найвищому велінню штат його переведений у Дерманський монастир,
19 ст. - в місті працювало: Дві друкарні. Дві книжкові крамниці. П'ять православних церков і одна мусульманська мечеть. Католицький костьол і старообрядницька молитовня. Каплица протестантів і три синагоги. Лікарня. Бібліотека.
1865 - відкрилось Острозьке братство Кирилла та Мефодія.
1867 - на базі костелу капуцинів постала церква Кирила і Мифодія.

художники
події
ресурси

ОСТРІГ


Назву місто дістало від слов'янського слова "Остріг" , що означало огорожу із колод, укріплення , місце, огороджене частоколом.


ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ Том 2
В. С. Александрович. Архітектура та будівництво.
...Прикладом можуть бути міські укріплення зламу XV — XVI ст. Дубна, що належало князям Острозьким, — від них збереглася Луцька брама.....>>>


Осрозькі замки та храми. Графіка і живопис.


Ostrih


Ostrog


Фото та почтові листівки.Ostrih


Ostrog

Ostrog


КНЯЗІ ОСТРОЗЬКІ.

Симон Пекалід
ПРО ОСТРОЗЬКУ ВІЙНУ ПІД П'ЯТКОЮ ПРОТИ НИЗОВИХ.
Роду історія: славиться років сімсот герб Острозьких. Пращури знатні його та могутні, якими Русь наша Славилась завжди: ось пращур наш Рус став відомим у світі, ... >>>


Ostrozki

Ostrih

 

Іван Федоров в Острозі 1574-1582 рр.OstrihOstrog

 

Рукописи та стародруки Острога.


Часослов— друковане видання, що побачило світ в 1612 році за часи правління князя Януша Острозького. Книга складається з двох частин: часлова і місяцеслова. Острозькі вчителі тієї доби дуже шанували цю книгу. Часослов був останнім друкованим виданням Острозької друкарні.


Михайло ГРУШЕВСЬКИЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ. Том 5. КНИГА 2. ПЕРШЕ ВІДРОДЖЕННЯ (1580 — 1610) Острозькі письменники кінця 1590-х років.


Остріг

С КРОЙНІКИ БЕЛЬСЬКОГО РЕЧІ ПОТРЕБНІЇ ВИБРАНІ (Острозький літописець)

Острoг
Ярослав Ісаєвич. УКРАЇНСЬКЕ КНИГОВИДАННЯ: витоки, розвиток, проблеми. Друкарні України на зламі XVI-XVII ст.

Острозька академія: редагування і видання книг.
З виданих в Острозі 1598 року шести книжок було дві навчальні (Буквар "Книжка словенская рекомая кграматика" 19 та Часослов), решта чотири тією чи іншою мірою присвячені полеміці з католицькими богословам....>>>>>Ostroh

 Ostroh

 

 

Острозька академія (колегія) 1576-1636 рр.


Закінчило академію близько 500 осіб. Одночасно з академією виник літературно-перекладацький гурток і видавництво.


ОСТРОЗЬКА ГРЕКО_СЛОВ'ЯНО-ЛАТИНСЬКА АКАДЕМІЯ.
У 1576 році князем Василем-Костянтином Острозьким було засновано перший на території східної Європи вищий навчальний заклад – греко-слов’яно-латинську академію у м. Острог....>>>ОСТРОЖСКАЯ ШКОЛА. "Русская Православная Церковь. Очерки истории".
Первое письменное свидетельство о существовании православной школы в Остроге находится в письме иезуита Антония Поссевина, который в 1581 г. писал Папе Римскому: “Князья русские, как Слуцкий и Острожский, имеют свои типографии и школы....>>>


ИСАИЯ (КОПИНСКИЙ-БОРИСОВИЧ/ ИСААКИЙ КОПЫСТЕНСКИЙ), МИТРОПЛИТ КИЕВСКИЙ.
Воспитанник Острожской школы....>>>


Острозька академія
Острозька академіяГальшка
Гальшка (Єлизавета) Острозька (1539-1582). Фундаторка Острозької Академії. Ю.Нікітін. 1998 р. Острозька академія.

Остріг
Діти в школі.
1621


Meleci Smatrycki

Мелентій Смотрицький (1578-1634), випускник Острозької Академії син першого ректора. Гравюра по фотографии з живописного портрета, із библиотеки архиєпископа литовського.

sahaidachnyi
Гетьман Сагайдачний. Випускник Острозької Академії.Cyrill Lucaris
Кирило Лукаріс ( 1572- 1638).
Другий ректор академії до 1596 р., в майбутньому (1621) Константинопольский патриарх.

Ostrozhski's Academy

Ostrozhski's Academy

Блудова Антоніна (1812-1891).


У числі дворян, що виїхали 14 ст. з Волині в Москву, бив Федір Блудов, від якого і ведуть родовід Блудови в Росії.


ГРАФІНЯ АНТОНІНА БЛУДОВА. Фортеця Православія на Волині - Свята Почаївська Лавра (Митрополит Іларіон)
...Року 1865-го графіня Блудова (з року 1863-го її призначено фрейліною царського двору) заснувала в м. Острозі на Волині високо цінну фундацію, — заснувала Кирило - Мефодіївське Братство, а при ньому з 1866-го року жіночу гімназію. При Братстві заснувала також школу з бурсою для здібніших селянських дітей. При Братстві заснувала й шпиталя для одиноких бідних стариків. Заснувала й гостинницю ...>>>


ГРАФІНЯ АНТОНІНА ДМИТРІВНА БЛУДОВАBludov
А.Д. Блудова, Л.Д. Блудова
П.П. Соколов. 1843. Бумага, акварель. 22х18)

Ostrog
Блудов Д.Н. (1839-1839).

Сучасне фото.


НОВА БФШТА, іноді її ще називають Кругла. За віком вона трошки молодша за Муровану та за церкву. В літературі її як правило датують кінцем 16 ст., хоча це скоріше дата надбудови верхнього ренесансного ярусу башти. Відомо, що ще в часи Василя Красного місто обвели фортечними стінами і вже тоді, в середині 15 ст., були закладені нижні частини Нової башти. Кругла (Нова) вежа зразок середньовiчної архiтектури, адже ця вежа споруджена в серединi 14 століття. Це єдиний в Українi, який зберiгся до сьогоднi, зразок одновежового замку - донжону, одночасного оборонного i житлового примiщення.
ВЕЖА МУРОВАНА (так її названо в акті від 1603 р. Перші камені в її фундамент покла ще Даниїл Острозький. Розміщена вона біля південно-східного рогу замкового пагорба. Це досить рідкисний для України тип середньовічної башти-донжона. В нижньому ярусі споруди зберігалися різноманітні припаси, тут же було зроблено глибокий колодязь. Верня частини башти - результат пізніших перебудов ХІХ- початку ХХ століть. Вже після ремонтних робіт в 1913 - 1915 рр. приміщення було пристосоване під музей з бібліотекою.
БОГОЯВЛЕНСЬКИЙ СОБОР, типовий зразок хрестовокупольної системи, так популярної домонгольський Русі. Коли саме з"явивс це храм, іторикам точно невідомо. Припускають, що ще за часів Василя Красного. Церква була частиною оборонних споруд міста: для цього її північну стіну, яка виходить на глибокий штучний рів, було потовщено до 2,8 м. та з"єднано з фортечними стінами. В нижній її частині з"явилися бійниці, в верхній - досить широкий уступ для вартових. Після переходу місцевих князів в католицизм Богоявленський храм було піддано анафемі. Церква більш як 200 років стояла пусткою і до середини ХІХ ст. перетворилася на руїну. Лише в 1886 р. почалася реконструкція храму за проектом архітектора В. Токарева. Відновлення, в ході якого була збережена лише північна стіна з бійницями, було завершено в 1891 р. "Копія " в натуральну величину зберегла основні пропорції трьохнефного, чотиристовпного п"ятиглавого храму, так характерного для давньої Русі. Та пропорції та деталювання фрагментів церкви, особливо його глав, були помітно порушені. Витягнулися вгору барабани, зникли готичні елементи декору зовнішніх стін, з"явилися натомість деталі в модному на той час "візантійському" стилі. Помітно стала довшою апсидна частина, біля зхідного входу з"явилась невеличка прибудова. В інтер"єрі був встановлений масивний "візантійський" іконостас роботи петербурзьких майстрів. Стіни покрили розписами (зараз забілені). В 80-ті рр. ХХ ст. куполи позолотили.
ЛУЦЬКА БРАМА. Луцька надвратна башта. Протягом довгих років слугувала вона як важливий захиний пункт в західній частині міських укріплень з сторони Луцька, одночасно виконуючи функції міських воріт та бойової башти. Остання обставина зумовила своєрідність її об‘ємної побудови. Внутрішня стіна з боку міста була з‘єднана з лінією оборонних стін, тоді як весь інший об‘єм виступав назовні, створюючі ідеальні умови для флангового обстрілу під час осади.
ТАТАРСЬКА БАШТА. Назву башта отримала від сусідства з Татарським передмістям. Це був головний міський вхід з сторони Корця та Звягеля. Башта досить схожа на Луцьку браму, та збереглася до наших часів набагато гірше.


Ostrog
Нова башта.
XVI ст.

Ostrog
Нова башта.
XVI ст.

Ostrog
Богоявленський собор.
XV ст. Місце вічного спочинку К.Острозького.

Ostrog
Вежа мурована.

Ostrog


Ostrog
Успенський костел.
16 ст.

Ostrog
Луцька брама. 15 ст.
Охораняла місто із сторони Луцька.

Ostrog
Татарська башта. 15 ст.
Охораняла місто із сторони Звягеля.

 

Дубно.ostrog

zamek Ostrogskich

 

Северин Наливайко.


Северин Наливайко.
Наливайко — известный казацкий предводитель конца XVI в., уроженец города Острога...>>>


29

Данченко

Новомалин.


29

30

Дермань.


Дермань

smotricki

Старокостянтинів.


starokostyntyniv

starokostyntyniv

Межиріч.


Межирич

Межиріч