Хведчук Леонід

Луцьк

Хведчук Леонід

1936 25.06 - народився в с. Пасіка Люблінського воєводства. Польща.
1944 - родину депортували до радянського союзу в Дніпропетровську область.
1946 - родина переїхала в м. Луцьк.
1960 - 74 - працює в художній майстерні м. Рожище.
1962 - 1968 - навчався в Українському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова.
1974 - повертається в м. Луцьк.
1974 - член НСХУ.
Учасник республіканських, регіональних та міжнародних художніх виставок, зокрема:
1980 - "Виставка творів художників західних областей України ", Москва, Росія.
1983 - виставка книжкової ілюстрації, Київ, Україна.
1990 - "Мальовнича Україна", Полтава, Україна.
5 персональних виставок, зокрема:
1969 - Луцьк, Україна.
- Львів, Україна.
- Луцьк, Україна
2016 - Гдиня, Польща

80 років від дня народження Л. В. Хведчука (1936) -українського художника

Леонід Володимирович Хведчук - майстер станкової і книжкової графіки, живописець, член Національної спілки художників України (з 1974 р.).

Народився майбутній художник у селянській родині 25 червня 1936 р. в українському селі Пасіка Люблінського воєводства (тепер Республіка Польща). Йому було 8, коли у 1944 р. родину депортували до Радянського Союзу в Дніпропетровську область. З 1946 р. сім’я мешкала у Луцьку. Маючи природний хист до малювання, Леонід уже дорослим (йому було 22 роки) прилучився до роботи художньої студії, що діяла при Луцькому будинку культури. Її керівник, Євген Мельничук, плекав волинські обдарування. Навчання у студії (1958 - 1960 рр.), спілкування з однодумцями, серед яких були К. Шишко, В. Караваєв, О. Корецький, визначили подальшу долю Хведчука. Відчувши у собі творчий потенціал, він обирає дорогу мистецтва. А здобуті у студії знання і вправність малювання допоможуть йому вступити до Українського поліграфічного інституту, де вій заочно навчався на факультеті графіки (1962 - 1968 рр.) і зміг розвинути свій талант. У 1960 р. Хведчука запрошують до районного містечка Рожище, де він згуртовує міцний творчий колектив художньої майстерні і працює до 1974 р. У 1967 р. художник створив декорації до драми Михайла Стельмаха «На Івана Купала», про які схвально відгукнувся сам видатний письменник, що був присутній на прем’єрі вистави в Рожищі. У 1974 р. Хведчук назавжди повертається до Луцька. Його переводять на посаду головного художника Волинських художньо-виробничих майстерень Художнього фонду УРСР. Коло його творчих занять розширюється. Тоді Леонід Володимирович забезпечував детальне планування об’єктів Меморіалу Вічної Слави, що споруджували у Луцьку. Він працює над створенням вітражів для Ковельської лікарні залізничників, прикрашає автопавільйони області мозаїкою. Творчу діяльність митець поєднував з викладацькою роботою - спочатку в дитячій районній студії Рожища, а потім, у 1997 - 2001 рр., у Волинському культосвітньому училищі.

Художні інтереси Хведчука охоплюють і живопис і графіку. Але передусім він відомий як графік і майже до початку 1990-х років працював та виставлявся в галузі графіки. Перші експоновані ним праці з’явилися на зональній виставці молодих художників у Львові (1966), а далі з кожним роком збільшується кількість робіт і кількість виставок, де вони експонувалися . Москва, Варшава, Орел, Київ, Львів, Мінськ, Полтава, Брест, Хелм, Луцьк, Ковель, Замосць - неповний перелік міст, де з успіхом демонструвались його твори. Доробок Хведчука складає кілька сотень графічних аркушів та живописних полотен. Його графіка демонструє зацікавленість художника різними матеріалами і техніками, у яких може працювати майстер, відшукуючи сприятлеві можливості для втілення ідей, настроїв, образів. Та найчастіше він звертається до традиційної гравюри на лінолеумі. Визначаються характерні риси його індивідуальної манери, художнього почерку. Образотворча мова Хведчука конкретна та правдива. Його лінорити характеризує міцний*конструктивний рисунок, впевнений рішучий штрих. У майстра - загострене відчуття прямих різнобіжних ліній («Голос сопілки», 1971; серія «Волинь - шахтарський край», 1972; «Над рідним краєм», 1973). Він уміло посилює контрастне зіставлення чорного та білого кольорів. У кольоровій ліногравюрі з такою ж відвертістю виявляє силу кольорових злиттів або контрастів, наприклад, червоного і чорного («Червоні коні», 1979). Діапазон творчості майстра досить широкий. У 70 - 80 - ті роки минулого століття поряд з радянським сьогоденням, революційною історією, ленініаною, які стали головними темами робіт багатьох художників того часу, Хведчук виявляв зацікавлення антивоєнною тематикою. Він відтворює сторінки історичного минулого України, її пам’ятки. Митцю ніби вдалося зазирнути в глибину століть і домогтися переконливої конкретності в зображенні певної історичної епохи - серія «Збережемо пам’ятки історії і архітектури» (1970 - 1972). Його графічні аркуші утворюють яскраву панораму народного життя. Тут і новобудови, і священна пам’ять про рани, втрати Другої світової

війни, і образи тих, хто став гордістю і славою краю, і вічна тема кохання. Він оспівує красу природи і своєрідність міст і сіл України, Білорусі, Польщі («Ритми будов», «Протест»; «Пам’ять»; «Двоє»; «Село в долині»; «Старий Львів»; «Острог»; «Волинський краєвид»; «Куточок Любліна»). Рідко звертався Хведчук до портрета. Проте можливості його як митця у цьому жанрі були досить високими. Є у нього кілька графічних портретів Лесі Українки і Тараса Шевченка, російського поета Олександра Пушкіна і державного діяча Польщі XVI ст. гетьмана Яна Замойського. Виконаний у техніці гратажу портрет Замойського було відзначено XX міжнародним пленером у Краснобродах (Польща, 2004) і включено до видання, присвяченого гетьману.

Значною сферою творчих устремлінь митця була ілюстрація. Саме в галузі книжкової графіки його внесок досить великий. Хведчук оформив та проілюстрував книги Олександра Богачука, Йосипа Струцюка, Валентина Кузьменка, Василя Гея, Лідії Засадко, Михайла Хижка, Олени Криштальської, Миколи Онуфрійчука, альманах «Світязь», журнал «Волинь», видання, присвячені Лесі Українці .В його доробку ілюстрацій багато творів, яким притаманна самобутність та емоційність. Вони -чудове доповнення до літературних першоджерел.

Зразком ставлення митця до життєвої правди стали ілюстрації до книги Олександра Богачука «Стогін землі», яку присвячено спаленому селу Коргеліси Ратнівського району. Гонорар за видання книги (Львів, «Каменяр», 1983) обидва автори (Богачук і Хведчук) передали до Фонду миру. Виразність ілюстрацій Хведчука досягається вмінням художника зосередити увагу на нечуваній в історії людства трагедії, на жахіттях війни, смерті ні в чому не винних жертв. Він з усією пристрастю митця розкриває жорстокість, антигуманну сутність нацизму.

В останнє десятиліття художник віддає перевагу живопису. Працює на пленері. Його полотнам притаманна деяка містичність («Повінь у листопаді», «Рожевий серпанок», «Зона», «Перший сніг», «Ранок»). Майстер немов змінює плин часу в цих напівфантастичних краєвидах, в яких проявилися риси різних художніх течій.

Творчість Леоніда Володимировича Хведчука є вагомим набутком національного мистецтва другої половини XX ст.

Тамара Левицька

Література:

Леонід Володимирович Хведчук : каталог. - Луцьк : Медіа, 2007. - 16 с.

Хведчук Леонід Володимирович // Художники Прикарпаття : альбом. - Київ, 1989. - С. 252.

Хведчук Л. Вони були серед перших / Л. Хведчук // Волинь. -1998. - 15 січ. - С. 2.

Хведчук Л. Щедра палітра Миколи Савчука / Л. Хведчук // Волинь. - 2000. - 29 лип. - С. 2.

Хведчук Л. Ювілей митця / Л. Хведчук // Волинь. - 1994. - 23 квіт. - С. 3.

Онуфрійчук М. Хведчук Леонід Володимирович / М. Онуфрійчук // Онуфрійчук М. Козацькому роду нема переводу : розповідь про репресованих українців з Холмщини, доля яких пов'язана з Волинню / М. Онуфрійчук. - Луцьк, 2005. - С. 139 - 140.

Виставки : картини корифея в ред. // Волинь-нова. - 2011. - 10 лют. - С. 1.

Сарапін Г. Графік і живописець / Г. Сарапін // Волинь-нова. -2011.- 12 лют.-С. 8.

Шегда С. За професією графік, за покликанням... / С. Шегда // Діалог. - 2011. - 10 лют. - С. 16.

Левицька Т. 25 червня 70 років від дня народження Л. В. Хведчука (1936) - українського художника / Т. Левицька // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2011 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краезн. музей ; Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, Е. С. Ксендзук. - Луцьк, 2010. - С. 71 - 74.

Слота О. 25 червня 75 років від дня народження Л. В. Хведчука (1936) - українського художника / О. Слота // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2006 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, Е. С. Ксендзук. -Луцьк, 2005.-С. 108 - 110

Тамара Левицька