Польща і Поляки на зламі епох

Краків-Луцьк

6 - 20 вересня

Польща і Поляки на зламі епох

Генеральне Консульство Республіки Польща в Луцьку разом з місцевими українськими партнерами організовує презентацію авторської виставки краківських фотохудожників Малгожати і Єжи Карнасевичів під назвою „Польща і Поляки на зламі епох”. Виставка, яка відкрилася у Луцькому консульському окрузі раніше була представлена у Східній Україні (Краматорськ, Донецьк, Луганськ, Харків).

Інформація про виставку:

Виставка „Польща і Поляки на зламі епох”, яка складається з фоторобіт краківських фотохудожників Малгожати і Єжи Карнасевичів, зроблених у 1979 - 2007 роках, є розповіддю про Польщу очима мешканців міст і селищ кінця ХХ - початку ХХІ століття.

Виставка складається з робіт, які зафіксували важливі суспільні, релігійні та політичні події Кракова-Нової Гути та фотографій, на яких зафіксоване сьогодення польських містечок. У всіх згаданих серіях в формі репортажу представлено зовнішній портрет міст, нерв міста, те, що відбувається на вулицях у будні і в свята. Натомість, у документальному фото – внутрішній портрет, тобто те, як живуть поляки, чим займаються і чим захоплюються. Героями світлин стали люди, що були сфотографовані на робочому місці, у майстернях, квартирах, будинках.

Поряд з документальним фото, на виставці представлені фотографії польського пейзажу, Польщі романтичної і ностальгічної, а також мариністичні світлини з польського узбережжя Балтики. Це бачення польського краєвиду через призму глибоких особистих переживань та спогадів авторів.

Автори підготували 200 чорно-білих та кольорових фото та сепій (великоформатні роботи та фотографії розміром 30?40 см), з яких представлені лише вибрані роботи, залежно від можливостей експозиційних площ. Дуже важливим елементом, що створює образ сучасних поляків є розлогі авторські підписи під фотографіями. У розповідній частині підписів міститься історія, пов’язана з конкретним місцем та інформація про героя фотографії. Підписи затримують глядача, провокують появу питань: ким я є? звідки я? які мої коріння? Підписи дають можливість зануритись у проблематику Малої Батьківщини. Це характерна ознака виставки.

„Польща і Поляки на зламі епох” – це дуже особиста виставка Малгожати і Єжи Карнасевичів, створена з фотографій про вже історичні події, учасниками яких були автори та сфотографовані ними поляки – представники світу науки, культури та різних професій, з якими художники зіткнулися підчас безпосередніх розмов, пізнаючи їх біографії та події з історії їх рідних міст. Це дуже особистий пейзаж Польщі, показаний з перспективи місць народження та життєвого шляху подружжя романтичних фотохудожників.

Інформація про авторів:

Для краківських фотохудожників Малгожати Шимчик-Карнасевич (1975) та Єжи Александра Карнасевича (1958) протягом багатьох років провідною темою фотопроектів є Польща. Вони є подружжям, фотохудожниками, редакторами та видавцями авторських альбомів, у яких фотографії поєднуються з поезією і прозою як відомих та шанованих поетів, так і молодих авторів-початківців. Кожен помічений ними фрагмент реальності промовляє їхнім власним стилем. Кожне фото – це окрема повість, концентрована частинка світу зі своїм філософським посланням. Це не є звичайне споглядання життя, це пошук у ньому тих моментів, які його творять. У їхніх проектах переважає чорно-біла фотографія та сепія, рідше – кольорова.

Карнасевичів виділяє те, що вони не продукують типових альбомів з кольоровими листівками, не займаються пам’ятками та архітектурою. Не сприймають місто як іконографічний матеріал, тобто „місто матерії”, а як „місто людей”, бо саме люди формують характер міста. Автори знайомляться і приятелюють з міськими мешканцями, де кожен знає та формує один одного, кожен створює ауру своєї малої батьківщини, вони знаходять людей, які захоплені історією свого міста, турбуються про свою малу батьківщину, культивують традиції і пам’ять про своїх видатних громадян. Ці поціновувачі історії можуть розповісти про місто набагато більше, ніж найґрунтовніші наукові праці. Фотомитці змальовують людей у міському екстер’єрі і інтер’єрі за працею, на фабриці, у майстерні і вдома. Сфотографовані ними люди не виступають у ролі моделі для репортерської фотографії, а стають найважливішим елементом в образі польських міст і селищ.

Свої спільні фотопроекти Карнасевичі представляють на виставках по всій Польщі і разом популяризують фотографію, працюють з дітьми і молоддю, організовують навчальні і тематичні зустрічі зі школярами і студентами. Подружжя було учасниками Краківської Декади Фотографії та Місячника Фотографії у Кракові, а також 167 польських і закордонних фотовиставок. у 2007 році Єжи Карнасевич отримав звання фотохудожника Міжнародної Федерації Фотомистецтва (FIAP) у Бельгії