На головну
Устилуг


Игорь Стравинский

Бромирский Петр Игнатьевич


Перша згадка про Устилуг в літописах належить до 1150 року і пов’язана з ім’ям великого князя київського Ізяслава Мстиславовича.

1240 році орди Батия захопили та майже повністю зруйнували місто.

1595 році українське населення міста підтримало селянсько-козацькі загони Наливайка в боротьбі проти ненависної панщини. Жителі міста взяли активну участь у національно-визвольній війні українського народу під проводом Богдана Хмельницького у 1648-1654 роках.

В 1812 році, під час навали наполеонівських військ, Устилуг стає ареною воєнних дій.

1886 - народився український художник Петро Бромирський.

1892-1914 рр. - в Устилузі проживав композитор Ігор Стравинський.

Неподалік з будинком Стравінського знаходився будинок Управтителя Г.Белянкіна, випускника Філадельфійського суднобудівного університету, капітана I рангу. Багато зусиль доклали Белянкіни для соціального розвитку міста.

Г.Белянкін опікувався церковноприходською школою і побудував ще одну для дітей форналів.

Г.Белянкін засновав лікарня на 25 ліжок, в якій надавались безкоштовна медична допомога робітникам, для їх дітей була відкрита школа.

1940 - Устилуг стає районним центром. Починають працювати шкіряний і цегельний завод, меблева, швейна, хімічна, слюсарна майстерні.ИТАР-ТАСС: Бронзовый 30-килограммовый бюст композитора Игоря Стравинского выкрали неизвестные в волынском городе Устилуг, где долго время жил со своей семьей маэстро. Как подтвердили сегодня корр. ИТАР-ТАСС в Волынском областном управлении милиции, поиски бюста ведутся по всем волынским скупкам цветного металла и в соседних областях. Помогают искать украденное по своим приграничным пунктам приема цветного металла и польские правоохранители. Город Устилуг расположен практически на украино-польской границе, поэтому не исключают того, что заветный для преступных добытчиков бронзовый металл могли переправить и за границу. Бронзовый бюст за счет местных средств поставила 3 года назад перед домом семьи Стравинских, музыкальная школа Устилуга.Gazeta.Ru от 07-07-1999 (Выпуск No 087)

художники
події
ресурси


 danylo
Устилуг. Міст на р. Буг."
Фото, 1939 р.

danylo "Батарея школи підхорунжих артилерії" Устилуг, фото, 1937 р.

 

БРОМИРСЬКИЙ ПЕТРО (1886-1919/20).М. Врубель. Портрет Бромирського П.

Три грації.

СТРАВИНСЬКИЙ ІГОР (1882-1971)

ТУТ ВІН СТВОРИВ:
"ФЕЄРВЕРК", "СОЛОВЕЙ", "ЗОРЕЛИКИЙ", "ВЕСНА СВЯЩЕНА", "ПЕТРУШКА", "ПАСТОРАЛЬ", "ЖАР ПТИЦЯ", "ФАНТАСТИЧНЕ СКЕРЦО", "ВЕСІЛЛЯЧКО (Свадебка)".


"Наше призвіще було Сулима-Стравинські..., але коли Росія анексувала частину Польщі, "Сулима" з якоїсь причини було випущено з нашого прізвища" Диалоги. - Л., 1971, С. 23.

«В 90-х годах прошлого века врач Гавриил Носенко, муж сестры моей матери (а с 1906 года мой тесть), купил там винокуренный завод и несколько тысяч гектаров земли. Его поместье было среди лесов, рек и полей пшеницы, климат там был очень здоровый, и по этой причине меня и моего брата Гурия родители посылали туда с 1896 до 1900 года. Я говорю «посылали», так как мы с братом жили там одни с нашими двоюродными сестрами Екатериной и Людмилой Носенко, в то время как мои родители ездили в Печиски».

Вперше попав в Устилуг 1890 р. в родовий маєток дядька И.Ф. Стравинського з материнської сторони Г.Т. Носенко.
1892-1914 рр. жив і працював у цьому мальовничому місті Ігор Федорович Стравинський - всесвітньо відомий композитор. У 1906 р. І. Стравинський одружився на своїй двоюрідній сестрі, Катерині Гаврилівні Носенко, — дівчині рідкої щиросердечної краси, що серйозно займалася музикою, живописом, літературою. Імператорське законодавство забороняло шлюби між двоюрідними братом і сестрою, а наречена Стравінського, подруга юнацького років Катерина Носенко, приходилася йому кузиною. Заручини відбулися в маєтку Омельно Волинської області (нині — Макаревичи), що належали двоюрідньому брату нареченої. Священика, що не задавав зайвих питань, відшукали в Новому селі, тоді пригороді Петербурга. Родичів на весіллі не було; золоті з оксамитом вінці тримали сини Миколи Римського-Корсакова Андрій і Володимир. Незабаром у них народилося двоє дітей: Теодор і Людмила; трохи пізніше любляча дружина подарувала йому ще двох дівчаток - Сулиму (1910) і Милену (1914). З Котюлей, як кликав дружину Стравінський, він прожив 33 роки, аж до її смерті від туберкульозу в 1939 році. Хоча, хто знає, може, і не від туберкульозу — останні 18 років свого життя Катерина Гаврилівна поділяло чоловіка з жінкою по імені Віра — уроджена де Босі, дружина "мирискусника" Сергія Судейкіна котра розлучилася з чоловіком відразу після початку роману зі Стравінським, і біля двадцяти років вони жили втрьох, як Маяковський і Брики. «Це був не просто роман, це називається to fall in love — упасти в любов».
Ігор Федорович побудував в помісті дружини Устилузі двохповерховий будинок в стилі швейцарського шале за власним проєктом де було два великих каміна з трубами та балконом. «Райський куточок для творчості», — визнавався композитор у старості, перемінивши не одне розкішне житло в різних країнах (будиночок у Кларане на березі Женевського озера, особняк у Голливуді). Композитор перевіз в Устилуг свій рояль “Бехштейн” і особливо любив проводити тут літні місяці.

«Сегодня, 4 ноября 1912-го, воскресенье. При несносной зубной боли кончил музыку Sacr'a» — написано на эскизах «Весны священной», подаренных Дягилеву. Вот она, правда, — не только подсмотренные и собранные по соседним дворам обряды и песни, не только записи бродячего лирника — больные зубы, может, больше всех «дыхали».


1914 р. Устилуг стає в центрі військових дій, Стравинський виїздить назавди за кордон. Втрата Устилуга була травмою до кінця життя І.Стравинського. По словах М. Реріха (Обращение в Аудитории Ваннамэкера на собрании Лиги Композиторов, Нью-Йорк, 1930), ескізи до «Весни» та його картина "Ункрада" були знищені в Устилузі. Після війни 1928 р. І.Стравинський та управитель маєтку Г.П.Белянкін хотіли повернутись в Устилуг але польський уряд не дозволив. Всю власність було доручено продати володимир-волинському лісоторговцю Володимиру Іоінзону, защо було утримано 5000 доларів з яких 3000 передано І.Стравинському.
1962 р. готуючись до поїздки в СССР після 50 річної розлуки з батьківщиною, композитор просить включити в поїздку Устилуг, але в цьому влада відмовила.РАЙСКИЙ УГОЛОК ДЛЯ ТВОРЧЕСТВА. Владимир КОВАЛЬЧУК, г. Луцк. №67 12.04.2001 “День”.
... В Печисках Игорь познакомился со своей двоюродной сестрой Катей, дочерью тетки Марии и дяди Гавриила Носенко из Устилуга...>>>ВОКРУГ “ВЕСНЫ СВЯЩЕННОЙ”. Переписка И.Ф. Стравинского и Н.К. Рериха.
Опубликовано: Петербургский Рериховский сборник. № 4. СПб.: издательство СПбГУ, 2001. С. 432-457.>>>


ВОЛЫНЯНИН С ТЫСЯЧЕЙ ЛИЦ.
Опубликовано: Петербургский Рериховский сборник. № 4. СПб.: издательство СПбГУ, 2001. С. 432-457.>>>


ДЖЕРЕЛА НАТХНЕННЯ
Петр ЧЕЧЕЛЮК. № 5 (278) Суббота, 5 - 11 Февраля 2000 года. ЗЕРКАЛО НЕДЕЛИ >>>Петрушка
Будинок І. Стравинського.
Устилуг.

Стравинский
І. Стравинський записує наспів лірника.
фото, 1907-1908 рр., м. Устилуг.

ver sacrum
І. Стравинський.
фото, 1908-1910 рр., Устилуг.

Игорь Федорович Стравинский
І. Стравінський створює "Весну священную" (в Устилузі).
Малюнок Пабло Пікассо.

Устылуг
К. Реріх. Поцелуй землі.
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна"

Весна Священная
М. Реріх. Жрець. 1912
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна".

I. Stravinsky
К. Реріх.
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна".

Весна Священна
М. Реріх. Ода весні. 1912.
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна".


Памятник І. Стравинському. Ск. О. Байдуков.

Весна Священна
М. Реріх. Три персонажа. 1912 р.
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна".

rerix
К. Реріх. Сцени язичної Русі. 1945.
Ескіз декорації до балету І.Стравинского "Весна Священна".

М. Рерих
М. Рерих. 1912 р.
Ескіз костюма Щеголихи до балету І.Стравинского "Весна Священна".