Стаховський Костянтин

Стетківці

25 травня 1882 - в с. Стетківці Волинської губ. народився Стаховський Костянтин Ананійович, скульптор і педагог.
- навчався у Варшаві, Петербурзі, Парижі, Мюнхені та Берліні.
1912 - відкрив художній магазин «Varta» на rue de Royale в Парижі.
- перед війною повернувся на батьківщину.
- після революції емігрував.
1918 - 1919 - працював в Лондоні
1919 - 1923 - працював в Парижі.
1919 - 1920 - участь в салоні Незалежних і Осінньому.
1923 - влаштувався в Чехословаччині.
1923 - 1944 - професор Української студії пластичного мистецтва в Празі. Викладав перспективу і вів керамічну майстерню. У числі його учнів - Е. Ваганова-Ейхенвальд, С. Колядинський, Е. Коцюбинська, О. Лятуринська, Є. Норманд і ін. Під його впливом до медальєрного мистецтва звернувся В. Масютин.
Створював в основному невеликі анімалістичні скульптури з бронзи, дерева, теракоти і майоліки. Виконував портрети.
11 травня 1959 - скульптор помер, похований на Ольшанському цвинтарі в Празі поряд з братом Миколою (1879 - 1948) - лікарем і українським суспільно-політичним діячем, головою дипломатичної місії УНР в Англії (1919)

Дмитро АНТОНОВИЧ УКРАЇНСЬКА СКУЛЬПТУРА

найбільше українських скульпторів працює в Чехії, у Празі. Тут, зрозуміло, головну роль відіграє відомий скульптор, майстер звіриних форм (Tierkünstler) К. Стаховський. Значення Стаховського в українській скульптурі не обмежується прекрасними статуетками звірів - бронзовими, теракотовими, як «Носоріг», майоліковими або дерев’яними, як орієнтальний «Бик», покірна, але могутня сила якого так досконало відтворена масивним блоком, ніби глибою майстерно опрацьованого дерев’яного матеріалу, - Стаховський як професор Української студії пластичного мистецтва утворив у Празі цілу школу українських молодих скульпторів, між якими визначається Євген Норман (із Бессарабії), з великим хистом до карикатури в пластиці (в цьому розумінні краща його праця - портрет Крамаржа в Музеї визвольної боротьби України в Празі). У Стаховського починала свою працю Оксана Лятуринська, здібна молода скульпторка й поетеса; її бюсти, акти й особливо живі, але витримані в скульптурному стилі жанрові статуетки також знаходяться в Празькому Музеї визвольної боротьби України. Велику втрату школа Стаховського понесла після самогубства в 1926 р. Степана Колядинського - молодого, але, може, найбільш обдарованого українського скульптора. Майже весь його мистецький доробок, що складається з великих тек із рисунками та окремих скульптур із мармуру, дерева та гіпсових відливів, також зібрано в Музеї визвольної боротьби України. Нарешті, під впливом К. Стаховського у Берліні відомий український гравер В. Масютін зайнявся медалями й утворив свою знамениту серію (близько 40) українських медалей, з яких, на жаль, тільки три відлиті в бронзі

http://litopys.org.ua/cultur/cult18.htm

Твори

Фото