Сад душі Лідії Спаської

Микола Черенюк

Народилася майбутня художниця (дівоче прізвище - Лисяна) 5 квітня 1910 року в Умані її мати була гімназійним викладачем, батько - судовим службовцем Дитинство і юність Л Спаської повязані з Луцьком, куди 1911 року переїхали батьки. Ще навчаючись у Луцькій гімназії вона виявила неабияке зацікавлення мистецтвом і прагнення здобути фах художника По закінченні гімназії два роки вивчає живопис у Варшаві в рисувальній школі Крижановського. Викладачі цієї школи рекомендують здібній учениці продовжити навчання в Парижі, і в 1931-35 роках вона здобувала вищу фахову освіту в академії Р. Жюльєна. В цій академії навчалась молодь із багатьох країн Європи, зокрема наприкінці XIX ст. - М. Башкирцева та А. Остроумова-Лебедєва. Повернувшись після закінчення академії що мала вирішальний вплив на формування ії світогляду як художниці, на Волинь, Л. Спаська з великим піднесенням починає працювати, прагнучи присвятити себе мистецтву. В маєтку батьків с. Гавчиці, неподалік від Луцька, нею створені численні пейзажі тут ствердилася й професійна майстерність Саме на батьківщині розквітає Гі ліричне обдарування, молода художниця плідно працює в різних жанрах образотворчості зокрема в портреті пейзажі, натюрморті Звертається до створення композицій на релігійну тематику. Спаська створює портрети краян, рідних, чоловіка (небагато збереглося), в яких прагне відтворити характер людини Гі духовну основу, що є головним змістом твору, його ідейним наповненням Для художниці відкривалися нові обри суспільного визнання.

Проте починаючи від переділу Європи - вересневих подій 1939 року - ті життя різко змінилося. Перебуваючи під загрозою висилки до Сибіру, сім'я її переховується в рідних друзів. Почалася друга світова війна Чоловіка Лідії Спаської мобілізували на фронт, 1945 року він загинув А вона залишилася вдовою з двома малолітніми дітьми Будинок у Луцьку "націоналізували", і постала перспектива еміграції. Але не ємігрувала залишилась наодинці з новою дійсністю. З 1947 року художниця мешкає в Острозі, і все її подальше життя пов'язане з цим містом Відірваність від великих культурних центрів, тяжкі життєві обставини не зневірили мисткиню - вона наполегливо і плідне працює Творчу уяву надихає багатовікова історія Острога відомого з 1100 року та культура краю, з яким зріднилася В історії України її особливо приваблює доба Хмельниччини Спаська вивчає історичні колізії Острозького періоду визвольних змагань і створює декілька тематичних полотен "В'їзд Богдана Хмельницького в Острог 1648 р. ", "Переселення з Острога 1611 р. ", "Портрет Б Хмельницького" та інші. В цих творах вона стверджує думку про волелюбність українського народу, доводить необхідність поваги до національних святинь.

Багато творчих зусиль, тепло свого серця і таланту художниця віддала сакральному мистецтву Звертаючись до релігійної тематики Спаська осягає інший, духовний світ в якому не була сторонньою ні думками, ні почуттями. Всім своїм життям і світоглядом була підготовлена до виконання робіт на біблійні теми - адже нею рухала віра Працюючи в цій царині не чекала ні підтримки державних інституцій, ні зацікавлення широкої громадськості - у часи войовничого атеїзму таке мистецтво ігнорувалося Лідії Спаській була закрита дорога до офіційного визнання її замовчували, твори відхиляли з виставок, але все ж таки художниця не полишила свого покликання. Вона виконала розписи в багатьох церквах Києва, Мурманська, Великого Устюга, Астрахані, Ташкента, а також Луцька та Волині у Бодячеві (церква св. Іова Почаївського) Озері (Покровська церква), Гавчицях та ін.

Надзвичайно плідно працює Л. Спаська в жанрі портрета де найбільше виразила себе як художниця. Привертають увагу портрети дітей та дорослих, виконані олією, гуашшю аквареллю, пастеллю. Ці твори емоційно виразні, вони передають внутрішній стан зображуваних людей, настрій - і виконані легко, піднесено, артистично. Здобута в Парижі освіта давала їй можливість вільно виражати себе в цій царині. Близький Спаській і жанр натюрморта та пейзажу, в яких простежується схвильованість авторки розмаїтим світом квітів, а чи тонким, елегійним пейзажним мотивом потрак-тованим у камерній манері.

Твори Лідії Спаської зберігаються в музеях Острога, Рівного Бреста Мінська, Луцька, у приватних колекціях в Україні та за кордоном. Оскільки Луцьк є містом дитинства і юності художниці вона підтримує з ним зв'язок. У Луцьку в картинній галереї Волинського краєзнавчого музею, у квітні 1999 року експонувалася її персональна художня виставка. Спаська побувала на своїй виставці і сказала, що рідше вже береться за пензлі. Хоча вона, маючи 89 років, написала ікони і подарувала їх своїм краянам для новозбудованої церкви с. Гавчиць. Там, в тиші сільського пантеону, поховані її батьки

Мистецтво для художниці Лідії Спаської завжди було духовним опертям, захисним оберегом що дало змогу вистояти їй в складних умовах життя. Якщо давати загалом характеристику творчості художниці - й можна було б знайти в категоріях ліризм, камерність, "жіночість". Ці категорії невід'ємні від образу Лідії Спаської - художника і людини.

Образотворче мистецтво. 2001, №2. Київ.