Сосновський Томаш Оскар

Новомалин - Рим

Сосновський Томаш Оскар

1810 12 грудня - народився в м. Новомалин Волинської губернії. Почесний доктор 24 художніх академій світу.
Вчився у Кременецькому ліцеї.
1833 - 1835 роках продовжував навчання у Варшаві. Студіював рисунок і живопис у Ксаверія Яна Канєвського та Антонія Бланка, скульптуру в Павла Малінського.
навчався у Берліні під керівництвом Крістіана Рауха та в Римі у робітні П'єтро Тенерані, працював у майстерні котра належала раніше А.Канові.
1843 - 1846 - мешкав у Варшаві.
1846 - 34 - річний Томаш Оскар Сосновський обійняв посаду професора скульптури в Академії мистецтв Святого Луки в Римі, з якою він назавжди пов’язав своє життя.Головне місце у творчості митця займають скульптури на біблійну тематику.
1850 - 1860 рр. скульптор; виконує свої найкращі роботи: три рельєфи Божої Матері з дитиною, скульптури «Мадонна з немовлям», «Материнство Марії», «Мадонна непорочного зачаття», «ЕССЕ НОМО», «Христос на смертному одрі», «П'єта», «Едіп і Антігона», «Портрет Ю.Коженовського» . Жоден скульптор-класицист XIX ст. не створив стільки бездоганно досконалих художніх робіт, пов'язаних з образами Богоматері та Христа.
Сосновський жив просто і скромно. Французький дослідник Луї Веуіллот писав: «Скульптор володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей та більше як 4000 підданими. Все це залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптур у Франції, користуючись прибутками, які приносили його 4000 підданих. Та він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною із загальної кухні. Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи.
1859 - його “Діва Марія Непорочного Зачаття” (одна з найкращих робіт скульптора) на виставці у Флоренції справила фурор у мистецьких колах. Того ж року Папа Римський Пій ІХ за великі заслуги в розвитку релігійної скульптури вручив Сосновському Орден Святого Григорія Великого - одну з найвищих папських нагород.
1861 - на кошти майстра у Новомалині зведено нову дерев’яну церкву. За його ескізами перебудовано капличку на території Новомалинської резиденції. Її прикрасили мармурові скульптурні композиції авторства Сосновського.
- скульптор був почесним членом 24-х національних академій мистецтв.
1886 27 січня - помер в Римі, похований на кладовищі Кампо Верано

"Був у думках і серцях усіх, тому що на людину подібного характеру, подібної доброти і величності духу, треба чекати довгі роки"

Спогади про польське паломництво до Риму в 1888 році

Французький дослідник Луїс Вейллот так писав про це (з книги В. Смочиньського “Спогади про польське паломництво до Риму в 1888 році” (W. Smoczyński „Wspomnienia o polskiej pielgrzymce do Rzymu w roku 1888”)):

“Скульптор польський володіє в Україні маєтком, повним коштовних цікавинок, і понад чотирма тисячами підданих. Усе це він залишив заради творіння скульптур у Римі. А праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптор у Франції, користуючись прибутками, які приносили 4 000 підданих в Україні!. А він влаштував для себе майстерню, схожу на маленьку комірчину. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною з загальної кухні… Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи. Бачив його один раз. Добре польське обличчя, лагідне і чисте, з надзвичайно живими очима. Скульптор й на гадці не мав ані одружуватися, ані користуватися (тут - в сенсі мати зиск з майна, – прим. авт.) своїм майном … “