Сензюк Петро

Сензюк Петро

18 вересня 1928 - народився Петро Костянтинович Сензюк на Хмельниччині у с. Сахни.
1944 - 1946 - навчався у Київській художній школі ім. Т.Г.Шевченка.
- навчався у Одеському художньо-педагогічному інституті на факультеті живопису. Викладачі з фаху М.Павлюк, П.Злочевський, Л.Мучник.
1951 - приїхав на Волинь до Луцька.
1952 - Назначений художнім керівником Художньої студії при товаристві художників Волині.
1961 - став керівником Луцької дитячої художньої школи.
1988 – автор науково-методичної праці Композиція в декоративному мистецтві. – К.: Радянська школа, 1988. – 124 с.
2006 - за значні здобутки в галузі педагогіки та популяризації народного мистецтва художник став лауреатом обласної премії ім. Йова Кондзелевича.
12 квітня 2007 - художник помер.
Основні твори
«Буковинський хутір», «Озеро Синевир», «Гори димлять», «Польові квіти», «Соняхи», «Півонії», «Зимові барви», «Гурзуф», «Красо України», «Хутір Віл»

80 років від дня народження П. К. Сензюка (1928 - 2007) -українського художника і педагога

У 1961 році у Луцьку було відкрито перший в області мистецький заклад - дитячу художню школу. Ініціатором її створення, а також незмінним директором впродовж багатьох років був Петро Костянтинович Сензюк.

Народився Петро Сензюк на Хмельниччині у с. Сахни 18 вересня 1928 року. Навчався у Київській художній школі ім.Т. Г. Шевченка (1944 - 1946 рр.), в Одеському художньо-педагогічному інституті на факультеті живопису (викладачі з фаху: М. Павлюк, П. Злочевський, Л. Мучник). У 1951-му приїхав до Луцька. З притаманним йому творчим запалом розпочав активну роботу щодо розбудови художнього життя міста. Разом із іншими талановитими молодими людьми - Д. М. Латишевим, А. Є. Ніколаєнком, Б. М. Карабуліним - зініціював появу Товариства художників, діяльність якого відігравала важливу роль у художньому житті Луцька.

Впродовж своєї багаторічної творчої роботи в царині образотворчого мистецтва П. Сензюк сформував достоту об'ємний мистецький доробок: пейзажі, портрети, натюрморти. Був активним учасником художніх виставок. Носій традицій реалістичного мистецтва, П. Сензюк експериментував із прийомами імпресіонізму, розвиваючи традиції одеської школи живопису. Його твори легкі, динамічні, імпульсивні у виконанні. їх домінантою виступає колір. Наповнений сонячним світлом і повітрям, він пульсує, мерехтить, передаючи красу навколишнього світу.

Природа для художника завжди була невичерпним джерелом натхнення. Його пейзажі, одні - мажорні й оптимістичні у звучанні («Гурзуф», «Красо України, Поділля», тощо), інші - виконані в одній тональності, сповнені умиротвореності, душевного спокою («Зимові барви», «Полісся. Хутір Віл» та ін.). У натюрмортах, захоплюючись красою і багатством барв рідного краю, Петро Сензюк демонструє свою майстерність у передачі фактури квітки, кераміки, тканих ліжників («Соняхи», «Півонії» та ін.). Багато уваги надавав історії України. Ряд творів присвятив темі козацтва. Створив об'ємну серію робіт на тему голодомору в Україні, в основу яких покладені роздуми художника про долю власного народу.

З великим пошануванням ставився Петро Сензюк до народного мистецтва. Був одним із тих, хто долучився до справи заснування у Луцьку Волинського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва. З власної ініціативи займався етнографічними розвідками. Орнаменти, запозичені з народної вишивки, ткацтва, стали основою його методичних розробок по композиції. Часто-густо етнографічні риси є характерною ознакою портретних творів художника. У них він захоплюється колористичною красою народних строїв, а психологічна характеристика допомагає художнику увиразнити образ («Валентина», «Олена Бурдаш», ін.).

Для багатьох поколінь жителів Луцька ім'я Петра Костянтиновича Сензюка невід'ємно пов'язується із діяльністю дитячої художньої школи, натхненним директором якої він був до виходу на пенсію (1989 р.). Створення школи, організація навчального процесу, формування колективу талановитих педагогів було справою усього його життя. За роки роботи тут він виховав не одне покоління творчої молоді. Нині це відомі в Луцьку архітектори, скульптори, живописці, педагоги - М. Головань, Є. Ходаківський, О. Валента, В. Чухрай, О. Бурдаш та ін.

Петро Сензюк прожив активне й наповнене життя, впродовж якого він був невтомним популяризатором мистецтва, заохочуючи до творчості, спонукаючи до споглядання прекрасного. Помер Петро Сензюк в червні 2007 року. У 2006-му за особистий вагомий внесок у справу формування та становлення в області початкової ланки художньої освіти - Луцької дитячої художньої школи, за значні здобутки в галузі педагогіки та популяризацію народного мистецтва П. К. Сензюка було відзначено обласною премією ім. Йова Кондзелевича.

Світ захоплень: живопис - Петра Сензюка. Жіночі прикраси з бісеру - Ірини Сензюк. - Луцьк, 1998. -4 с.

Виставки: вернісаж художника в СБУ // Волинь. - 2000. - 11 квіт.

Голодомор 1933 року очима подільського хлопчика Петі Сензюка // Віче. - 2000. - 7 груд.

Гуменюк Н. Петро Сензюк: «Я мандрував дорогами великих» / Н. Гуменюк//Віче.- 1998.-23 квіт.

Гуменюк Н. Творчий тандем Сензюків / Н. Гуменюк // Віче. - 1997.- 25 верес.

Клімчук Л. Вручено обласні іменні премії / Л. Клімчук // Луцьк, замок. - 2006. - 12 жовт. - С. 4.

Левицька Т. Барвиста палітра художника /Т. Левицька // Волинь. - 1994. - 1 груд.

Лініченко С. Світ гармонії та душевної рівноваги / С. Лініченко // Нар. трибуна. - 1995. - 6 жовт.

Степанюк Ф. Коріння художника Петра Сензюка / Ф. Степанюк // Нар. справа. - 1994. - 23 груд.

Черняк В. «...І визволи мене від многих і лютих спогадів...» / В. Черняк // Аверс-прес. - 1998. - 10 груд

Олена Слота

Запрошуємо відвідати виставку. 1994

Запрошуємо відвідати виставку

Антоніна Лініченко

Народна трибуна. 1994 р. 25 жовтня

Гостинно зустріла відвідувачів шанувальників мистецтва картинна галерея Волинського

Друзі, колеги Петра Костянтиновича відзначали багатогранність творчих інтересів художника, опанування різними мистецькими техніками та жанрами, педагогічний та літературний дар.

На виставці представлена ціла низка пейзажів різних куточків України (Карпати, Волинь, Поділля, Крим), натюрмортів, портретів, полотен, присвячених Лесі Українці, Тарасу Шевченку. Привертає увагу графічна серія "Голодомор в Україні" ілюстрації до спогадів Петра Костянтиновича. Запрошуємо ознайомитись з творчим портретом митця.

краєзнавчого музею, представивши значний творчий доробок волинського художника, шанованого педагога Петра Костянтиновича Сензюка. На це свято митця прийшли його численні учні - вихованці художньої школи, колеги по роботі, адже 28 літ віддані Петром Костянтиновичем творчій праці з дітьми. Свого колишнього вчителя щиро вітали художники М.Черенюк та Г.Санін. Сердечні слова подяки і шани майстру пензля звучали з уст директора Волинського краєзнавчого музею А. Силюка, педагога, члена "Просвіти" К. Шаварової, директора Луцької художньої школи І. Гаврилюка. Від Православного братства ім. Андрія Первозванного митця привітав В.Гаврилюк. З далекої Воркути привіз вітання від українців східної діаспори колишній командир УПА Олексій Брись.

Друзі, колеги Петра Костянтиновича відзначали багатогранність творчих інтересів художника, опанування різними мистецькими техніками та жанрами, педагогічний та літературний дар.

На виставці представлена ціла низка пейзажів різних куточків України (Карпати, Волинь, Поділля, Крим), натюрмортів, портретів, полотен, присвячених Лесі Українці, Тарасу Шевченку. Привертає увагу графічна серія "Голодомор в Україні" ілюстрації до спогадів Петра Костянтиновича. Запрошуємо ознайомитись з творчим портретом митця.

Антоніна Лініченко

Антоніна Лініченко