На головну

Пересопницьке Євангеліє
1556-1561

ostrog


Пересопницьке Євангеліє — визначна рукописна пам'ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва, переклад євангелія так званою простою мовою, досить близькою до народної.
Як свідчить приписка в рукопису, переклали євангеліє 1556-1561 син протопопа із
Санока М.Василевич та архімандрит Пересопницького монастиря Різдва Пречистої Богородиці Григорієм переклали на українську мову, художньо оформили Пересопницьке Євангеліє у с.Двірці й м.Пересопниці (тепер Рівненська обл.)  .Пересопницьке Євангеліє - перший із відомих перекладів канонічних текстів староукраїнською мовою. Ця унікальна пам'ятка рукописно-книжної культури України є еталоном волинської рукописної школи ХVІ ст. Вона не має собі рівних серед тогочасних пам'яток і за красою, витонченістю і довершеністю орнаменту письма та художнього оздоблення.

Замовниками та меценатами виступали волинські князі: Настасія Юріївна Заславська-Гольшанська, її зять і дочка - князі Іван Федорович та Євдокія Чорторийські.  Пересопницьке Євангеліє — розкішна книга, вагою 9 кг. 300 гр., писана пізнім уставом на пергаменті форматом 380 х 240 мм. Книга складається з 482 аркушів.
      Після зруйнування Пречистенського монастиря доля рукопису  тривалий час не була відома. Майже через півтораста років (1701) його подарував Переяславському єпископському престолові гетьман Іван Мазепа. Згодом рукопис "П.Є." опинився в бібліотеці Переяславської семинарії, де 1837 з ним ознайомився славіст О.М.Бодянський (1808-1877). Після переведення духовної семинарії з Переяслава до Полтави (1862) рукопис теж був перевезений. На поч. 20 ст. рукопис було передано до Полтавського давньосховища. Тут його вивчали літературознавець В.М.Перетц (1870-1935) та філолог і палеограф О.С.Грузинський (1881-1954). Під час війни "П.Є." евакуйовано.
    
На Пересопницькому Євангелії під час інавгурації присягають Президенти України

Пересопницьке Євангеліє
"Пересопницьке Євангеліє". Мініатюра "Євангеліст Матвій"
Peresopnytsya Gospel
"Пересопницьке Євангеліє".
Мініатюра "Євангеліст Йоан з Прохором"
Пересопницьке Євангеліє
"Пересопницьке Євангеліє".
Мініатюра "Євангеліст Лука"

Peresopnytsya
"Пересопницьке Євангеліє".
Мініатюра "Євангеліст Марко"

Peresopnytsya Gospel
"Пересопницьке Євангеліє".
Peresopnytsya Gospel
"Пересопницьке Євангеліє".

ostrog _bib
"Пересопницьке Євангеліє".
Титульний лист.