Костюк О.Ю.

Національний університет “Острозька академія”

Заснування Дерманського повітового духовного училища у 1833 році – важливий чинник розвитку духовної освіти на Волині

Оскільки Острозьке повітове училище було переповнене, бо на той час воно разом із Волинською Духовною семінарією з 1825 р. перебувало в м. Аннополі, виявилась гостра потреба у відкритті нових повітових духовних училищ в межах Волинської єпархії.

28 травня 1833-го р. – Київське Академічне правління видає указ про відкриття з вересня 1833-го р. Дерманського духовного училища.

Для заснування нових навчальних духовних закладів при Дерманському монастирі виділяються два будинки для розміщення власне училищ, бібліотеки та надання помешкання для вчителів.

У зв’язку з тим, що власного приміщення для забезпечення житлом учнів не було, був попередньо проведений огляд будинків, де могли б поселитися бурсаки. Так було встановлено, що в с. Дермань може поселитися на квартирах близько ста учнів, хоча й умови проживання тут були не найкращими: будівлі - невеличкі з маленькими вікнами.

Для підготовки всього необхідного до навчального процесу в повітовому та парафіяльному училищах Правління Волинської Духовної семінарії, яка на той час знаходилась у м. Аннополі, у с. Дермань були направлені два випускники – Михайло Лужицький, на якого покладалися обов’язки вчителя вищого відділення повітового училища та відповідального за дисципліну учнів у повітовому та парафіяльному училищах, та Тимофій Романовський, як вчитель першого класу парафіяльного училища.

Окрім зазначених осіб, учителем вищого відділення повітового училища був призначений диякон Сильвестр Гутовський, а Дмитро Жукович та Петро Корняковський – учителями нижчого відділення повітового училища. Микола Калишевський ж направлений учителем другого класу парафіяльного училища. А на благочинного священика парафіяльної церкви Якова Ендржієвича покладались обов’язки доглядача Дерманського повітового та парафіяльного училищ.

Зазначені духовні навчальні заклади були укомплектовані із числа студентів, переведених з Острозького повітового училища, які були родом з Дубнівського, Ровенського, Луцького, Володимирського та Ковельського повітів, а також з числа тих дітей, які досягли шкільного віку та проживали в селах Луцького повіту, що знаходились до Дермання ближче, ніж до Ковеля.

Таким чином, перший набір до Дерманського повітового духовного училища становив 104 учні, а до парафіяльного – 55 чоловік.

Урочисте відкриття духовного закладу відбулося 17 вересня 1833 року.

Оскільки Ковельське парафіяльне училище підпорядковувалось Дерманському духовному повітовому училищу після його відкриття, то й доглядач Ковельського духовного навчального закладу був безпосередньо залежним щодо навчальної частини від доглядача Дерманського повітового училища, виконуючи всі його розпорядження. Доглядачеві ж Острозького повітового училища підпорядковувались Острозьке, Загаєцьке, Клинецьке та Бердичівське парафіяльні училища.

Література:

  1. Власовський Іван. Нарис історії Української Православної Церкви. – К., 1998. – 390 с.
  2. Рожко Володимир. Духовні православні освітні заклади Волині X-XX ст. – 2003. – 274 c.
  3. Рожко Володимир. Нарис історії Української Православної церкви на Волині: Історико-краєзнавчий нарис. - Луцьк, 2001. – 672 с.
  4. Теодорович Н.И. Волынская духовная Семинария. – Почаев, 1901. – С.58-65.