Миць Юрій

Миць Юрій

21. 08. 1908 - в Луцьку народився Миць Юрій Никифорович. Живописець, графік, художник театру. Мати Дарія Людвиківна, батько Никифор Максимович Миць.
Сестра Зінаїда Никифорівна Миць була дружиною Павла Певного (1988 - 1957) їх син Богдан Певний (1931 - 2002). Петро Певний заснував у Луцьку український театр.
1925 - закінчив українську гімназію.
- декоратор Волинського українського театру М. Певного в Луцьку.
1929–31 – військова служба.
1935 - 1938 - навчався у Варшавській АМ, викл. Ф. Коварський, Л. Пенкальський.
1937–1938 - член та учасник виставок варшавського українського мистецького гуртка «Спокій».
1928 - 1956 - Миць Юрій головний художник театру ім. Т. Шевченка в Луцьку, де 1949–56 виконав сценографію для постановок реж. В. Гримича, зокрема для вистав «Овід» за Е.-Л. Войнич, «Пошились у дурні» М. Кропивницького, «Життя починається знову» В. Собка, «Аршин Мал-Алан» за У. Гаджибековим, «Платон Кречет» О. Корнійчука, «Лісова пісня» Лесі Українки, «Дочка прокурора» Ю. Яновського, «Весілля Фіґаро» П.-О. Бо-марше, «Марія Тюдор» В. Гюґо, «Циганка Аза» М. Старицького, «Тарас Бульба» за М. Гоголем, «Син рибалки» за В. Лацісом, «Голубі олені» О. Коломійця..
- художній директор Товариства "Просвіта" у Луцьку.
1933 - воєвода Юзевський розпочав проти "Просвіти" заходи, у результаті чого число її відділів зменшилось у Волинському воєводстві з 478 в 1928 р. до семи. 1935 р. Воєвода замінював відділення "Просвіти" на організовані під його патронатом місцеві організації "Просвітянська хата"
1940 - рр. художник підтримував контакти з Нілом Хасевичем.
1950 11.10 - член Луцького обласного товариства художників у Луцьку.
Створив цикли пейзажів Волині та Поділля, естампи в техніках офорта, акватинти в реаліст. манері з незнач. впливом естетики ар деко.
Літ.: Певний Б. Майстри нашого мистецтва: Роздуми про мистців та мист-во. Нью-Йорк; К., 2005; Яців Р. Олекса Шатківський та Український мистецький гурток «Спокій»: Мат. до історії укр. мист-ва 1920–1930-х років. Л., 2013

Ярослав Юрійович Миць. Хто будував Луцьк. Спогади про архітекторів. Святослав Сухоставець. Хроніки Любарта

Ярослав Юрійович Миць (1935 - 1978), луцький архітектор. Народився у Луцьку. Закінчив архітектурне відділення Львівського політехнічного інституту. Головний архітектор Луцька у 1960-х роках. Відомі його проекти: добудова школи №1 та Братської церкви.

«Коли Ярослав Юрійович Миць був головним архітектором Луцька, дуже часто заходив до нас додому... Я думаю, що його тихенько прибрав КДБ. Він був у нас три рази, згадували з мамою спільних знайомих, розмовляли польською, українською, німецькою мовами, співали пісні. Пам'ятаю, я вперше почув «Ще не вмерла України», « Жінка моя ляшечка» та інші. Ярослав Юрійович розповідав, як молодий підрозділ УПА давав клятву народу України у церкві на вулиці Володимирській. Це на нього сильно вплинуло. Пам'ятаю, що приїжджала до нас делегація з Донецька, чомусь усі російськомовні, а Ярослав розмовляв тільки українською. Молода архітекторка спитала мене: «Що він, націоналіст?» Я був у шоці від її питання. Я розумів, що КДБ пасе усю інтелігенцію міста: художників, артистів, письменників, поетів, архітекторів. Видно Ярослав передбачав свою смерть, про що, при нашій зустрічі і запитанні, чому він до нас не ходить у гості, він відповів, що місцеві партійці кожний тиждень виривають його на килимок. При ньому перебудували дитячу спортивну школу з дерев'яного бараку в сучасну супер-споруду. Він був самий талановитий архітектор з передмістя Луцька. Ярослав і моя мама при розмові підтвердили, що під час відходу Червоної Армії з Луцька з підвальних вікон будинків (тепер обласна прокуратура та будинок міліції) текла кров розстріляних людей. Камери були забиті людьми. Нікого не відпустили. НКВС при «перших советах» знаходилось у цій підкові навколо Троїцького собору. Так, що у підвалах цього будинку багато цікавого. У радянські часи усі підвали замурували. Залишився вільний доступ тільки до витверезника (згодом там знаходився пивний бар). Ярослав багато розповідав про Старий Луцьк».

https://www.hroniky.com/articles/view/401-khto-buduvav-lutsk-spohady-pro-arkhitektoriv

Ескізи, графіка

Фото