Міклер Діонісій

15 серпня 1762 - народився Діонісій Міклер (до 1790-х Де́ніс Маккле́р (англ. Denis Mcсlair, пол. Dionizy Mikler) в м. Ферфілд, Західний Міт, Ірландія. Майстер садово-паркового мистецтва, який працював переважно на території України. Він упорядкував понад 50 парків, частина з яких збереглася досі.
1778 - Деніс почав навчався в Дублінському університеті, де вивчав ботаніку і природню історію. Пізніше продовжив навчання в Лондоні.
- в Лондоні працює садівником-декоратором. Серед його престижних роботодавців був герцог Бедфорд.
1788 - приєднався до ботанічної дослідної експедиції в Ост-Індію.
- повернувся до Ірландії, де працював з відомим садівником-декоратором того часу Томасом Леггетом.
1790 - Ізабела Любомирська (уроджена Чарторийська) спеціально поїхавши до Англії у пошуках садівника-професіонала запросила ботанік узятися за створення парк у маєтку Чарторийських у місті Пулави та облаштував знамениту "Аркадію" - власність шляхетної пані Гелени Радзивіл.У Варшаві пан Міклер за два тижні заклав сад
перед палацом литовського канцлера Йохима Чрептовича. Це був перший парк Варшави, насаджений в новому неформальному англійському стилі.
1792 - Магдалена Любомирська запросила Д.Міклера в Дубно. Відтоді почався відлік творчості Діонісія в Україні.
- найбільшим проектом вченого, став ботанічний сад при Кременецькому ліцеї. Створення колекції ініціював давній друг пана Міклера - історик та урядник Тадеуш Чацький.
1790 - х роках Макклер створює мальовничі парки у Мізочі, Боремлі, Порицьку (нині Павлівка), Тучині, Кривині, садибі Чечелей у Самчиках.
1798 - Макклер відправляється з балтійського порту у Гданську морем до Лондона. В Англії Макклер зустріає молоду жінку на ім'я Матильда Мілтон. Вона була далекою родичкою відомого англійського поета Джона Мілтона, автора «Втраченого раю». Через досить короткий час вони одружуються.
1799 - повернувшись на Волинь Макклер був тяжко вражений наступною сімейною трагедією - при пологах вмирає його перша дружина Матильда Мілтон залишаючи доньку. Дружина була родичкою відомого англійського поета Джона Мілтона (1608 - 1664), автора відомої поеми “Втрачений рай” (за біблійними мотивами). Леся Українка написала коротку розвідку про Джона Мілтона.
- створивши три сади на Поділлі (один з яких - сад в Ситківцях для Ярослава Потоцького)
1801 - повертається на Волинь у Кривин.
1801 - оселився в с Вільшани поблизу м. Луцька, яке в 1814 р. стало його особистою власністю. Передчасна смерть дружини та малолітніх дітей змусила Макклера у 1831 р. покинути Вільшани.
1805 - їде до Кракова на зустріч з місцевим аристократом на прізвище Народославський з метою забрати у нього борг його батьку. Після зустрічі з його дочкою, пані Народославською закохується у неї. В результаті вони одружуються і він привозить її із собою на Волинь.
1805 - Деніс приймає запрошення відомого просвітнього діяча Волині і всієї Правобережної України Тадеуша Чацького, для створення першого ботанічного саду на Волині при Кременецькій гімназії.
1811 - для поповнення колекції ботанічного саду новими видами рослин та насінням, Макклер був відряджений у довготривалу ботанічну подорож, під час якої побував у Петербурзі, Данії, Фінляндії, Швеції й Англії.
1814 - майстер отримує запрошення від подільських власників маєтків і створює ряд парків на Поділлі.
1831 - переробив парк, який оточував палац в П'ятничанах на англійський. Парк існує і сьогодні. В ньому нараховується 80 видів дерев.
- Останні роботи парко творця це парк у Чорному Острові на Поділлі, де він реалізував нову ідею використання води й старих дерев, а також прекрасний парк графа Густава Олізара у Коростишеві.
Макклер упорядкував близько 50 парків. Серед них вирізняються парки у Млинові, Порицьку, Боремлі, Здовбиці, Шпанові, Підлужному, Колодному, Чернятині, Малинчанах, Сетничанах,Заборолі вже згаданий Ботанічний сад у Кременці. На жаль тільки мала частина цих парків збереглася донині, як то, наприклад, Кременецький ботанічний парк, Новоселицький парк, Полонський парк, Самчиківський парк, Чернятинський дендрологічний парк.
Останні роки довголітнього життя Діонісій часто проводив у Кривині під Дубно.
14 травня 1853 Д.Міклер помер (на 91 році життя) і похований в Дубно, Волинь.
2012 - з нагоди 250-річчя від дня народження видатного пейзажиста, на території колишнього польського кладовища, на місці поховання Діонісія Міклера буде встановлено пам’ятний знак

Література

Мельничук Б., Романчів В. Міклер Деніс // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г.

Яворський та ін. - Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. - Т. 2 : К - О. - С. 527. -

ISBN 966 - 528 - 199 - 2.

Родичкіна О., Родичкін І. «Майстер садово-паркового мистецтва: життя і творчість Діонісія Міклера в Україні»,

Архітектура України, К., 1992, № 3, с. 33 - 39.

Павлюк В. В. «Палацово-паркові ансамблі магнатерії – центри культури Волині» // «Осягнення історії», Острог -

Нью-Йорк, 1999, С.402 - 418.

Пажимський Б., Пажимський О. «Маєтки (палацово-паркові ансамблі) Хмельниччини XVIII-XIX ст.», Хм. - К., 2006.

Patrick Bowe. «Art and Nature: The Polish and Ukrainian Gardens of Denis McClair», Irish Arts Review

Yearbook, vol. 18, 2002, p. 170 - 184.

Patrick Taylor (Editor). «The Oxford Companion to the Garden», Oxford University Press, New York, 2006. ISBN

0 - 19 - 866255 - 6

Діонісій Меклер. Літопис Волині. №11-12, 1972

Діонісій Меклер

При Волинській Гімназії в Крем'янці, для навчальних цілей, Чацький намітив оснувати Ботанічний Сад. але серед тодішньої інтелігенції на Волині, а навіть у Польщі не було природника з ботанічним приготуванням. Отже, на це почесне місце був запрошений Меклср, родом з Ірліандїї.

Діонісій Меклер народився 15.8.1762 р. в Фернфелд, в Ірляндії - Маючи 16 років почав природничі студії в Академії в Дублянах, а потім завершив їх у Лондоні по галузі ботаніки.

В 1790 році княгиня Ізабела Чарторнйська запросила молодого вченого переїхати до Польщі. Перша його праця була в Варшаві, де він при вулиці Довгій заложив Англійський сад, що складав двірець канцлера Хребтовича. З Варшави Меклер був запрошений Михайломом Любомирським в 1792 р. до Дубна, на Волинь. Тут він заложив два сади, що пізніше називалися Дубенськими.

В 1795 р. Меклер, подорожуючи по Волині, знайшов на правому боці Случі, біля с. Селища, невідому ще в Європі рослину, яку він розвів у себе, завіз її до Ботанічного Саду в Лондоні і там її назвали Азалія Понтіка. Згодом цю рослину Меклер розвів у Пулавах і Гранську.

По якомусь часі Меклер вернувся до Англії, одру¬жився і знову вернувся на Волинь. Через рік померла його жінка він переїхав на Поділля і в трьох різних місцевостях заложив сади та знову вернувся на Волинь і в Мізочі та в Здолбиці заложив також сади. Працюючи по різних місцях Волині. Меклер в 1805 р. одружився удруге та поселився у Вільшанах. (Ольшанах) луцького повіту. Опісля був запрошений Чацьким оснувати Ботанічний cад в Крем'янці. Звідси Меклер був висланий до Петербурга й Англії та по дорозі відвідав інші країни

Після крем'янецького саду, Меклер заложив ще сади в Боремлі, Шпанові і в Городці

Поблизу Луцька в селі Забороль був палац в стилі ренесансу, про який зараз не знають не тільки лучани, а й місцеві жителі. В 1707 році палац відвідав сам Петро І. Навколо палацу був англійський парк, авторства ірландця Д.Міклера.

Із Заборолівського палацу можна було розгледіти панораму старого Лучеська. У резиденції Флоріана Чарнецького в Заборолі навіть знаходилась масонська ложа, бо очевидно, що сам він був масоном