Мадейський Антон

Велика Фосня - Рим

Мадейський Антон

16 жовтня 1862 - Антон Мадейський (пол. Antoni Franciszek Mieczysław Madeyski) народився в селі Велика Фосня, Овруцького повіту, Волинської губернії. Скульптор, медальєр, художник, автор зображень, викарбуваних на монетах міжвоєнного періоду Польщі.
1882 - 1886 роках він навчався у Краківській академії красних мистецтв у Ісидора Яблонського, Владислава Лушкевича і Валерія Гадомського.
1886 - 1890 - продовжив навчання у Віденській академії в студії Германа Хельмера, Карла Кундмана і Каспара Клеменса Цумбуша.
1893 - 1898 - вивчав скульптуру в Санкт- Петербурзькій Імператорській Академії мистецтв.
- Багато подорожував по Польщі, виїжджав у Францію, Німеччину та Італію.
1898 - Мадейський остаточно переїхав до Риму, де з перервами жив до кінця життя. Його майстерня на вулиці Фламінія 36 стала своєрідним художнім салоном, і - завдяки підтримці, яку він надавав польській діаспорі - «польським посольством» в Римі.
1899 - організував польські читання в старовинному літературному Кафе Греко на вулиці Кондотті. Призначив опіку над художником Олександром Геримським, який проходив курс лікування в психіатричній лікарні. Після смерті художника організував посмертну виставку його картин в Товаристві заохочення мистецтв в 1902 році, і виконав (частково за рахунок власних коштів) бюст Геримського на його могилі, на цвинтарі Кампо Верано в Римі.
У перші роки свого перебування в Римі Мадейський піддався деякому впливу нових течій, що знайшло своє відображення в підвищеній експресії композиції, хвилястих вигинах ліній і м'якості моделювання його скульптур. Від цих тенденцій він швидко позбувся під впливом мистецтва античності і, особливо, італійського Відродження, залишившись прихильником цього стилю в мистецтві до кінця життя. Його скульптурні композиції стримані, величаві, іноді навіть холодні у своїй релігійності, але виконані з великою майстерністю. До робіт цього періоду відносяться монументальний бюст Яна Матейка, встановлений у ніші на фасаді будівлі Палацу образотворчих мистецтв у Кракові (1901), а також два надгробки у Вавельському соборі: королеви Ядвіги (замовлення Кароля Ланцкоронських, 1902) і короля Владислава III Варненьчика (замовлення кардинала Яна Пузини, 1906). Вавельські монументальні твори принесли Мадейскому славу, і привели до припливу замовлень з Польщі, в основному від сімей Сангушко, Тарновських і Чарторийських.
1935 - Товариство заохочення мистецтв організувало ювілейну виставку його робіт. Крім скульптур, були виставлені картини маслом акварелі, малюнки та фотографії.
1936 - обраний членом ради та ревізійної комісії Асоціації польських художників «Капітолій» в Римі.
2 лютого 1939 - помер у Римі, похований на кладовищі Кампо Верано у спільній могилі з товаришами-художниками Віктором Бродським і Александром Геримським згідно його волі