Кулеша Міхал

Кулеша Міхал

Міхал Кулеша (1799 Вільнюс - Білосток 1863) - польсько-білорусько-литовський художник першої половини XIX століття.
1799 - народився в збіднілій дворянській родині з гродненського роду Кулешів.
- навчався в цистеріанській початковій школі в Трашкунах, малюнок вивчав в вільнюській гімназії у Яна Дамеля.
1821 - вступив в Вілілнюський університет, навчався в Вільнюській художній школі при університеті у Яна Рустема, крім живопису, займався скульптурою і графікою.
1823 - притягується до відповідальності за участь в таємному студентському товаристві філаретів.
1824 - вдруге заарештуваний.
1844 - переїхав в Гродно.
- останні роки життя провів в Білостоці, працюючи викладачем малювання в жіночій гімназії

Міхал Кулеша

Міхал Кулеша (1799 Вільно - Білосток 1863) - польсько-білорусько-литовський художник першої половини XIX століття.

Народився в збіднілій дворянській родині з гродненського роду Кулешів. Навчався в цистеріанського початковій школі в Трашкунах, малюнок вивчав в віленської гімназії у Яна Дамеля. У 1821 році вступив в Віленський університет, навчався в Віленської художній школі при університеті у Яна Рустема, вважався один з найбільш здібних учнів. Про його працездатності говорить той факт, що Кулеша представив на факультетську виставку 25 робіт - малюнки пером, ескізи композицій, копії картин Рембрандта. Крім живопису, займався скульптурою і графікою.

Закінчити університет Кулеші не вдалося: в 1823 році він притягується до відповідальності за участь в таємному студентському товаристві філаретів. Художник заперечував свою причетність дотовариства, хоча, як видно, складався в групі, якою керує Яном Чечот. У 1824 році його знову заарештували.

Відпущений в тому ж році на поруки, Кулеша був змушений виїхати в маєток князів Друцьких-Любецький Лунін Пінського повіту Мінської губернії, де вчив княжих дітей малюванню. Про подальшу долю художника збереглися лише уривчасті відомості. Судячи по роботах, Кулеша здійснив подорож на українське Поділля, де написав кілька пейзажів.

У 1844 році Кулеша жив в Гродно. Про це пише відомий польський прозаїк Юзеф Крашевський в листі до художника і мистецтвознавця К. Коморницкого: "Кулеша в Гродно збирає литовські речі, але вони до сих пір ще не видані".

У листі Крашевський називає Кулешу "кращим з сучасних йому живописців», який на відміну від «ремісників» займається справжньою творчою роботою.

Останні роки життя Кулеша провів в Білостоці, працюючи викладачем малювання в жіночій гімназії. Про це повідомляє Адам Кіркор: "Кулеша - пенсіонер, учитель малювання в Білостоці, пише гарні пейзажі, і безсумнівно він є одним з кращих наших пейзажистів".

До Першої світової війни твори Міхала Куліші можна було зустріти в багатьох білоруських містах. Про це згадує мінський художник початку XX ст. Б. Адамович. «У нашому будинку - пише він, - поруч з творами відомих мінських художників Дамель і Ваньковича були дуже цікаві гуаші Куліші, які в дитячому віці справили на мене приємне враження".

Творчість Міхала Кулеша в рівній мірі належить Польщі, Білорусії та Литві, і в цілому є відгомоном мистецької спадщини Великого князівства Литовського.

Міхала Кулеші робіт збереглося мало, але і по ним видно неабиякий талант цього історичного живописця і етнографа. Знаходяться вони в художньому музеї Вільнюса.

Зі збережених, до 1840 року х років відносяться історичні композиції «Гусари» і «Гетьман», виконані в техніці гуаші. Вони свідчать про емоційне сприйняття художником історії. У «Гусарах» зображений штурм воїнами фортеці. На передньому плані - збройні вершники, що приготувалися до атаки. В глибині композиції видна обгороджена дерев'яним частоколом фортеця, де сховалися обложені захисники. Кулеша знайшов співзвучні епосі, характерні деталі і колорит.

В іншій композиції - «Гетьман» зображений виїзд воєначальника зі свитою. Гетьман сидить на білому коні, з простягнутою гетьманською булавою в руках. Сюжет цієї композиції, можливо, був навіяний перебуванням Куліші на Україні, його інтересом до вивчення національно-історичної етнографії.

Симпатія художника до історичної теми проявилася і в пейзажі: Кулеша обирав переважно місця, де відбувалися великі історичні події або жили відомі люди. Про це говорить і задумана їм в середині 1840 х років серія літографій, яку Кулеша збирався видати у вигляді альбомів. Серія повинна була складатися з декількох десятків графічних аркушів із зображенням найбільш примітних місць Білорусії, Литви та Волині. Серед них - зображення руїн замку в Луцьку, церкви на Коложе в Гродно, Кам'янець-видів Подольська, Ліди. Куліш вдалося видати тільки одну, першу зошит альбому (1850) в паризькій друкарні І. Л. Дорі. У неї увійшло шість літографій. Серед них виділяється літографія "Меречовщіна", де зображено білоруське маєток, в якому народився Тадеуш Костюшко. Ми бачимо холодний сірий день. З труби дерев'яного будинку, наполовину занесеного снігом, валить дим. Могутній дуб широко розкинув оголені гілки. До будинку бреде самотній мандрівник-інвалід, по всій видимості, учасник воєн за незалежність Польщі.

Не менш виразний і пейзаж «Церква на Коложе», де зображена одна з найстаріших в Європі Церква XII в. на високому березі Німану. За зникає туманною дали річці пливе самотній вітрильник як уособлення глибокої печалі

Папка Міхала Кулеши: збірка образів з натури. Луцьк (Україна) 1852. літографія, 37х45,5 см. Париж

Різне