Кравчук Марія

с. Туличів

Кравчук Марія

1954 22 січня - народилась в м. Прокоп'євськ Кемеровської області, куди були вислані радянською владою її батьки.
1956 - родина повернулася у рідне село Туличів Турійського району на Волині.
1972 - 1976 - навчалась у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. Івана Труша.
1976 - Працювала художником-оформлювачем у колгоспі та в районному відділі зв'язку.
1984 - працює вчителем Купичівської школи. Керівник творчого гуртка «Житечко».
1985 - 1990 - навчалась в Івано-Франківському педагогічному інституті ім. В. Стефаника.
2008 - керує єдиним в Україні музеєм солом'яного мистецтва «Солом'яне диво» її елемент соломоплетіння увійшов до нематеріальної культурної спадщини України (с. Купичів, Турійський р-н).
1999 - член Нац. спілки народних майстрів України.
2003 - представляла Україну на І Міжнародному фестивалі солом'яного мистецтва в Мінську.
2004 - представляла Україну на Міжнародному фестивалі солом'яних масок на тему «Міфи і легенди». Каліфорнія. Її маска «Мавка» отримала І премію і залишилися на виставці в США.
2005 - На Міжнародній виставці «ЕКСПО-2005» з екології в м. Нагойя у павільйоні України майстриня демонструвала плетіння з житньої соломки.
2006 - заслужений майстер народної творчості України.
2007 - представляла Україну на Міжнародному фестивалі «Солом'яне мистецтво світу», що відбувався в Угорщині, в м. Пічвард.
2010 - організатор Міжнародного фестивалю соломкарства «Сніп», що проходив на Волині з 1 по 7 серпня 2010, митців із Швейцарії, Білорусі, Росії, Узбекистану, Угорщини, Нідерландів, Непалу, Великобританії і США.
2010 - організувала перший в Україні Міжнародний фестиваль соломкарства «Сніп», що проходив на Волині
Учасник республіканських, регіональних та міжнародних художніх виставок, зокрема:
з 1980 - постійний учасник фольклорних фестивалів народної творчості в Києві, Рівне, Харків, Дніпропетровськ.
2000 - виставка до з'їзду Спілки народних майстрів України. Київ.
2000 - виставка творів народних майстрів до 10 річчя незалежності України. Київ

50 років від дня народження М.В.Кравчук

Народилася Марія Василівна Кравчук 22 січня 1954 року у місті Прокоп’євську Кемеровської області, куди були вислані її батьки. У 1956 році родина повернулася на батьківщину до с. Туличів Турійського району. В сусідньому селі Купичеві Марія Василівна закінчила середню школу. Згодом вступила до Львівського училища декоративно-прикладного мистецтва імені І.Труша. Після закінчення навчального закладу працювала художником-оформлювачем в колгоспі, потім у районному відділенні зв’язку, а згодом – в Купичівській загальноосвітній школі вчителем образотворчого мистецтва. Роботу поєднувала із заочним навчанням на графічному факультеті в Івано-Франківському педагогічному інституті імені В.Стефаника. Тема її дипломної роботи – „Мистецтво плетіння із соломки”.

У 1984 році виплела свій перший виріб – капелюшок. Вчителем пані Марії був дідусь із села Кустичі Турійського району, який навчив її лише одному виду плетива, але передав любов до цього виду народного мистецтва на все життя. Далі завзята учениця навчалася сама, створювала нові техніки. З кожним роком її вироби ставали все досконалішими. А тепер вправна майстриня ділиться своїми здобутками з учнями, які залюбки навчаються у творчій студії, створеній з ініціативи Марії Василівни при Купичівській ЗОШ. Вона вчить дітей любити природу, шанувати її, бережливо ставитися до кожного колоска, вчить заготовляти матеріал, обробляти його та виплітати різноманітні речі, вчить образно мислити, творити.

Марія Василівна разом з учнями представляла Волинь на Всеукраїнських дитячо-юнацьких фестивалях народного мистецтва у Дніпропетровську (1992, 1994, 1996). У 2003 році вихованці майстрині стали переможцями конкурсу, організованого „Волинським братством” (Луцьк), конкурсу–огляду „Нові імена України” (Київ), конкурсу „Традиційного народного мистецтва і дитячої іграшки” (Київ), Міжнародного фестивалю „Золотий лелека” (Коблево).

М.В.Кравчук брала участь у святі „Лесині джерела” (Новоград-Волинський, 1997), у виставках образотворчого мистецтва „Різдвяна містерія-96” (Луцьк), „Українська традиційна іграшка та лялька” (Київ, 2002). Була учасницею Міжнародних фольклорних фестивалів „Берегиня” (Луцьк, 1991, 1994), „Покуть” (Харків, 1999). Нагороджена Дипломом за участь у Першому міжнародному фестивалі солом’яного мистецтва і навчання в майстер-класах (Мінськ, 2003). Відзначена Подяками Міністерства культури і мистецтв України за збереження і розвиток культури (1999), за активну участь у проведенні Днів української культури в Росії (Сочі, 2002), Почесними грамотами управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації за активну участь у відновленні, збереженні і розвитку традицій народного мистецтва Волині (2001, 2003).

Марія Василівна Кравчук викладала плетіння з соломки в гуманітарному ліцеї при Полісько-Волинському народознавчому центрі. Проводила практичні та теоретичні заняття в Музеї імені І.Гончара. Її персональні виставки експонувалися у Львівському музеї архітектури і побуту, у Музеї літератури в Києві, у Волинському краєзнавчому музеї, в музеї м. Червонограда тощо.

Роботи Марії Кравчук залюбки купують на традиційних щорічних ярмарках народного мистецтва, які організовуються в Державному музеї народної архітектури і побуту України в Києві.

З 2000 року Марія Василівна є членом Національної спілки народних майстрів України. Своїм завданням художниця вважає відродження та популяризацію народного мистецтва на Волині.

Людмила Мірошниченко-Гусак

Література:

Ващук О. Тендітна соломка – матеріал вічний // Віче. – 1998. – 8 січ.

Гатальська Н. Солом’яне диво Марії Кравчук // Волинь. – 1999. – 12 січ.

Гатальська Н. Солом’яні духи Марії Кравчук // Нар. мистецтво. – 1999. – № 1 - 2. – С. 63.

Клімчук В. Солом’яний бичок починається у Туличеві // Сім’я і дім. Нар. трибуна. – 2003. – 28 серп.

Лагановський Л. Талановита майстриня // Уряд. кур’єр. – 2003. – 27 верес.

Мірошниченко-Гусак Л. Польова русалка Турійщини // Луцьк. замок. – 2003. – 21 серп.

Навроцька З. Марія Кравчук популяризує волинські традиції на Львівщині // Віче. – 2003. – 12 черв.

Стульська Г. Солом’яний дивосвіт Марійки Кравчук // Волин. губерн. відом. – 2002. – 20 черв.

Трофимук В. Соломка не боїться іскри Божої…: А такою іскрою член Національної Спілки майстрів народного мистецтва Марія Кравчук обдарована сповна // Вісник. – 2000. – 2 берез.

Чурило О. Солом’яна королева або просто Марія з Туличева // Досвіт. зоря. – 2001. – 8 листоп

Людмила Мірошниченко-Гусак