Косач Ольга

Гадяч - Волинь - Київ

Косач Ольга

5 (17) липня 1849 - народилася Олена Пчілка в м. Гадяч (справжнє ім’я Ольга Петрівна Косач, прізвище до шлюбу – Драгоманова). Українська письменниця, драматург, публіцистика, громадська і культурна діячка, перекладачка, етнограф, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук. Мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.
1866 - закінчила київський «Зразковий пансіон шляхетних дівиць».
1868 - разом з чоловіком виїхали на Волинь де записувала пісні, обряди, народні звичаї, збирала зразки народних вишивок.
1871 - тут народилася дочка Лариса, яка ввійшла в світову літературу як Леся Українка. Два сини й чотири дочки виростила сім'я Косачів.
1876 - вийшла друком у Києві її книжка «Український народний орнамент», яка принесла Олені Пчілці славу першого в Україні знавця цього виду народного мистецтва.
1879 - О. П. Косач з дітьми приїхала в Луцьк до свого чоловіка, якого було переведено на посаду голови Луцько-Дубенського з'їзду мирових посередників.
4 жовтня 1930 - померла. Похована в Києві на Байковому кладовищі поруч з чоловіком і донькою

"Потреба в таких зразках, чисто народніх українських – велика, бо й зразки вишивок, так само як твори народного слова, можуть псуватися, калічитись… Бажано, щоб наші вишиванки зоставалися при своїй давній, властивій їм красі"

Олена Пчілка

Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки зібрала Ольга Петрівна Косач-Драгоманова (Олена Пчілка).

Год выпуска: 1876

Собрала и привела в систему О.П.Косачева

Жанр: Рукоделие

Типография С.В.Кульженко, Киев

Язык издания: славянский

Количество страниц: 25

Описание: Народные вышивки

Особливістю видання є те, що усі орнаменти – волинські й зібрані вони в одному Новоград-Волинському повіті Волинської губерні (у Новограді-Волинському у 1868 - 1879 роках жила сім’я Косачів).

31 таблиці узорів та детальних коментарів до них. Представлено 298 зразків вишивок на 26 таблицях, 6 зрізків тканини і 5 зразків прикрас на 27-й, 8 зразків орнаментів на килимах і 23 візерунки на писанках

Украинскій народный орнаментъ. Вышивки, ткани, писанки. Ольга П. Косачева . Києв. Друкарня С.В. Кульженка 1876 р

Українські узори. Зібрала Олена Пчілка| Новоград-Волинський, 2007. — 16 с. Збірник зразків українських вишиванок. Відновлено з видання 1927 року. 10 листів з українськими узорами

Українське селянське малювання на стінах. Олена Пчілка