Гонсьоровський Фелікс

Луцьк - Одеса

12 листопада 1815 - в повітовому м. Луцьку Волинської губернії, народився Фелікс Вікентійович Ґонсьоровський (Гонсиоровський). Архітектор громадський діяч.
Вищу освіту здобув у Варшаві. Навчаючись в польській столиці, студентом брав участь в розробці варшавського готелю «Англійський».
1848 - прибув до Одеси і зразу отримав замовлення розробити проект римо-католицького костелу Успіння Пресвятої Богородиці.
1850 - Гонсьоровський став одним із перших проектувати в Одесі розкішні палаци для місцевих аристократів. Він є автором понад сімдесят будівель в Одесі.Його робота користувалась неймовірним попитом серед одеситів. Споруди Гонсьоровського розташовані переважно в центральній частині міста. Його називали «маестро палаццо» або «архітектор для еліти».
1851 - 1852 - він спроектував для родини польського шляхтича Зенона Бжозовського палац у стилі ранньої англійської готики, відомий як «Шахський палац», розташований в кінці Приморського бульвару.
1853 - перебував на посаді архітектора Одеського піклувального комітету про тюрми.
1858 - 1859 - архітектор жіночого благодійного товариства.
- Гонсьоровського обрали гласним (депутатом) першої одеської міської думи.
1873 - технік господарсько-будівельного відділення при Розпорядчій думі.
- член Товариства сільського господарства півдня Росії.
- член Одеського відділення Імператорського Російського технічного товариства.
1865 - один із засновників Одеського товариства красних мистецтв.
1890 - архітектор Гонсьоровський за станом здоров’я покинув Одесу і 15 квітня 1891 (1894?) року за невідомих обставин помер на станції міста Об в Росії. На жаль, до наших часів не збереглось жодного портрета відомого земляка.
Автор таких будівель, як палац Рафаловича (пізніше Одеське відділення Російського для зовнішньої торгівлі банку), особняк Новикова, будинок
Грубера, особняк родини Анатра, Готель «Імперіал», комерційне училище на вул. Преображенській №8, Олександрівський дитячий притулок, Археологічний музей і публічна бібліотека на Біржовій площі (1883 p.), віадук-міст через Карантинну балку по вул. Грецькій та багато інших. До сьогодні в Одесі на деяких будинках можна знайти табличку з прізвищем Гонсьоровського. Значна частина творінь нашого земляка за категорією місцевого значення занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
2016 - в Одесі відбулася виставка, присвячена архітектору. Творча спадщина нараховує більше 70 будівель