Фогелер Генріх

Фогелер Генріх

12 грудня 1872 - (Heinrich Vogeler) народився в м. Бремен Німеччина. Німецький художник модерніст і філософ, представник німецького молодого стилю (нім. Jugendstil).
1890 - 1895 рр. відвідував дюссельдорфську Академію мистецтв.
1895 - влаштувався в селі Ворпсведе (поблизу Бремена). Пізніше (в 1918) з Ф. Макензену, О. Модерсоном і іншими став засновником колонії художників і був одним з її духовних лідерів.
До 1908 року працював, використовуючи власні креслення, над перебудовою свого будинку в Баркенхофе. Дружив з Рільке, працював над оформленням журналу символістів «Острів» («Die Insel»).
1906 - здійснив подорож на Цейлон.
1909 - для вивчення концепцій «міста-саду» побував в Англії.
1914 - Він іде добровольцем на фронт, але після революції в Росії пише лист кайзеру Вільгельму, протестуючи проти Брестського миру, вважаючи його грабіжницьким. Відповіддю був божевільний будинок.
1918 - вступив до Комуністичної партії Німеччини.
1920 - 1930 рр. кілька разів бував в Радянському Союзі.
- Фогелер заснував в Баркенгоффе робочу комуну. Але комуна проіснувала недовго і в 1923 р господар подарував свій маєток дітям політв'язнів.
1931 - остаточно переїхав в СССР.
1941 - його як німця депортували в Казахську РСР.
14 червня 1942 - помер в колгоспі «Будьонний», Корнеєвка, Бухара-Жіраускій район, Казахська РСР, СРСР).
Дружина - Софія Мархлевська, дочка польського комуніста Юліана Мархлевського. Їхній син -Ян, радянський філософ і професор МГУ. Дочка Марілуіза (Міці) вийшла заміж за письменника і журналіста Густава Реглера

"... Запам'яталася глинобитна давно не білена хатина з низькими віконцями: мутне миготливе око закопченої гасової лампи, в кутку на табуреті оцинковане відро з водою з бляшаним кухлем - чомусь на ланцюгу, їдкий дим кізяка, яким санітарка топила піч, змішаний з запахом карболки ... у цьому бараці в червні 1942 року закінчив свій земний шлях знаменитий майстер Генріх Фогелер ... "

(Грета Іонкіс «Генріх Фогелер: Зигзаги долі»)

Настоящий христианин из Баркенгофа

«За два місяці до смерті той, чиї роботи прикрашали багато музеїв та художніх салонів Європи, бродив в пошуках їжі по забутому Богом селі, що значився як колгосп 1 Травня. У старій одежині, що теліпалася на його вкрай охлялому тілі, зарослий клочковатою бородою, з запаленими очима, що сльозяться, немічний старий топтався у саманних дувалах, не наважуючись постукати, стурбувати господарів і попросити милостиню. Прибулий в карагандинські степи з Москви у вересні з першим ешелоном "евакуйованих громадян німецької національності", він весь цей час - швидше через загальну плутанину, ніж зі злого наміру, не отримував своєї жалюгідної пенсії, а тому у віці сімдесяти років підрядився на земляні роботи поблизу, де будувалася гребля. Настала зима. На пронизливому вітрі, без спецодягу, голодний, і більш молодий би не витримав. Фогелер тяжко занедужав. Речі, які можна було виміняти на хліб, скінчилися. Спочатку він брав у борг у господарів, сусідів, потім став жебракувати. Грошовий переказ з Москви від друзів прийшов лише на початку травня. Він зміг роздати борги: це була остання розрада для чесного німця перед смертю ».

(Грета Іонкіс «Генріх Фогелер: Зигзаги долі»)

Югендстиль - німецька назва стилю модерн або арт нуово. Цей стиль був популярний в Європі в другій половині XIX - початку XX століття. його відмінні особливості - відмова від прямих ліній на користь плавних, більш природних, великої кількість декоративних елементів, рослинні орнаменти

Гайнріх Фоґелер (Johann Heinrich Vogeler, 12.12.1872 – 14.06.1942)

Наші церкви чужими очима. https://zbruc.eu/node/81525?fbclid=IwAR2NM7bO_I6lHhdQQNysp5Qe-h-MWNpY9iVlA4f3wxf2Rv_vq1hyvphs7j4

Гайнріх Фоґелер (Johann Heinrich Vogeler, 12.12.1872 – 14.06.1942) – німецький маляр, графік, архітектор, дизайнер, педагог. Народився в Бремені, у 1890 - 1895 навчався Дюсельдорфській Академії мистецтв. В 1895 році оселився в селі Ворпсведе біля Бремена. До 1908 року працював над перебудовою свого дому в Баркенгофі за власними кресленнями. Працював над оформленням журналу символистів «Острів» («Die Insel»). 1906 року здійснив подорож на Цейлон. А у 1909 році для вивчення концепції «міста-саду» перебував в Англії. Гайнріх Фоґелер пішов добровольцем на фронт під час Першої світової війни вже у 1914 році. Він служив офіцером розвідки в Карпатах, де за завданням Генерального штабу креслив карти зон бойових дій. Перебування на фронті змінило погляди Фоґелера і він став радикальним пацифістом і противником імперії. З цього часу він став прихильником революційного робітничого класу, поступив у Комуністичну партію Німеччини. Гайнріх Фоґелер також змінив орнаментально-пейзажний стиль на експресіоністський, зображав людські страждання під час війни. В 1920-х роках кілька разів відвідував Радянський Союз, куди повністю переїхав у 1931 році. В вересні 1941 року його, як німця, депортували в Казахстан, де помер в селі Корніївці у 1942 році.

У 1916 році опублікував альбом з 60 рисунків пейзажів Карпат під назвою «Aus dem Osten» (Зі Сходу)¹¹. Серед пейзажів є панорама села Максимівки Долинського району Івано-Франківської області. На фоні сільських хат виділяється дерев’яна однобанна церква та невелика дерев’яна дзвіниця при ній. Церква Св. Трійці збудована у 1885 році. Була філіяльною парафіяльної церкви в сусідньому Лолині. У 1956 році радянська влада закрила церкву, а в 1980 році було вивезено до Долини й церковні речі. У 1989 році в церкві офіційно дозволили богослужіння. Громада власними силами відновила святиню, придбала дзвони. Вівтарем церква орієнтована до півдня, а не сходу. Під час останнього ремонту дахи будівлі перекрили новою бляхою, зовнішні стіни оббили пластиком. З північного сходу від церкви стоїть дерев’яна дзвіниця

Волинь. Луцьк, Ковель. Перша світова війна 1914-1915

Німеччин, Бремен. Малярство. 1872-1931

Німеччин, Бремен. Графіка. 1872-1931

СРСР. Карелія, Кахстан. 1931-1942

Фото